Aktualności

Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Rowerowy weekend w regionie

W sobotę (1 sierpnia) rusza rajd rowerowy w Bydgoszczy – ostatni z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa jest realizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik sam wybiera dzień, w którym pokona zaproponowaną trasę. Miłośnicy dwóch kółek mają ostatnią szansę na udział w rajdzie w Brodnicy. Trwają zapisy na przejazd Wiślaną Trasą Rowerową we Włocławku i okolicach, który odbędzie się w sobotę 8 sierpnia. Więcej.

– Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku. To doskonały sposób na poznawanie urokliwych zakątków naszego regionu, dlatego zachęcam całe rodziny do udziału w rajdach – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Aby wziąć udział w rajdzie należy zarejestrować się tutaj (wybierając Brodnicę lub Bydgoszcz), a następnie odebrać numer startowy i elektroniczną mapę z opisem trasy i wskazaniem miejsc, w których trzeba zrobić zdjęcia dokumentujące przejazd. Po przejechaniu rajdu wystarczy zalogować się na platformie internetowej i wstawić wymagane zdjęcia. Na pierwszych 400 osób, które udokumentują swój przejazd czekają pamiątkowe koszulki.

 

Rajd w Brodnicy

Numery startowe będą wydawane do niedzieli (2 sierpnia) na plaży miejskiej w Brodnicy przy ulicy Niskie Brodno 21 w godzinach 10-15.

Rajd w Bydgoszczy

Numery startowe będzie można odbierać od soboty (1 sierpnia):

 • od poniedziałku do piątku w przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy przy ulicy Jagiellońskiej 9 w godzinach 10-14.
 • w soboty i niedziele w oznakowanym namiocie na placu Teatralnym w Bydgoszczy w godzinach 10-14.

Wybraną trasę rajdu można pokonać do 16 sierpnia, natomiast rejestracja jest możliwa do 15 sierpnia do godziny 14.

Rajdy odbywają się od 6 czerwca do 16 sierpnia w cyklach dwutygodniowych w różnych miastach województwa. Kolejno w:

 • Toruniu (6 – 21 czerwca)
 • Żninie (20 czerwca – 5 lipca)
 • Lipnie (4 lipca – 19 lipca)
 • Brodnicy (18 lipca – 2 sierpnia)
 • Bydgoszczy (1 – 16 sierpnia).

Rowerzyści sami wybierają dzień i czas pokonania dystansu. Dla każdego miasta proponujemy dwie trasy: rodzinną – nieprzekraczającą 20 kilometrów, oraz standardową około 30 kilometrów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników rajdu, każda z nich będzie przebiegała głównie ścieżkami rowerowymi, drogami mało uczęszczanymi bądź traktami leśnymi.

Miłośnicy dwóch kółek, którzy udokumentują przejechanie trasy w co najmniej trzech miastach, otrzymają pamiątkowy medal tegorocznego cyklu Kujawsko-Pomorskie na rowery 2020. Impreza wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II – patrona województwa.

Kujawsko-Pomorskie na rowery w liczbach:

 • pierwszy rajd zorganizowany przez Urząd Marszałkowski odbył się w 2015 roku
 • przez pięć kolejnych lat w cyklu wzięło udział blisko 10 tysięcy rowerzystów
 • trasy o długości 13 lub 30 kilometrów zaplanowano dla rowerzystów w Brodnicy
 • cykliści w Bydgoszczy pokonają trasy o długości 15 lub 35 kilometrów
 • tegoroczny cykl rajdów odbywa się w 5 miastach.

Z myślą o przyszłych kolarskich mistrzach już szósty sezon realizujemy projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich. W tym roku ponad 500 młodych cyklistek i cyklistów z naszego regionu bierze udział w zajęciach kolarskich. W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 36 szkółek, których działalność współfinansuje samorząd województwa. Więcej w naszym materiale.

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

3 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2020 r.