Aktualności

Fot. UMWL
Fot. UMWL

Konwent Marszałków o pandemii i europejskim funduszu odbudowy

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli (31 lipca) w posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw, które (z zachowaniem reżimu sanitarnego) odbywało się w Lubniewicach w województwie lubuskim. Spotkanie, w którym wzięli też udział przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, poświęcone zostało zdrowiu publicznemu w dobie pandemii Covid-19 oraz nowemu budżetowi Unii Europejskiej.

O tym, jak będą funkcjonować unijna polityka spójności perspektywy 2021-2027 oraz unijny fundusz odbudowy – którego budżet, zgodnie z ustaleniami niedawnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, ma wynieść 750 mld euro – rozmawiali z marszałkami m.in. dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Christopher Todd i dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda. Założenia Krajowego Planu Odbudowy, nad którym prace rozpoczął właśnie polski rząd, przedstawiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Konwent przyjął stanowisko dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Marszałkowie zaapelować do premiera Mateusza Morawieckiego, by zapisano w nim ściśle określoną kwotę dedykowaną systemowi ochrony zdrowia – w związku z ujawnionymi przez epidemię deficytami.

W posiedzeniu uczestniczyli też przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Tematami ich wystąpień były sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju i finansowanie ochrony zdrowia.

W związku z epidemią obrady odbywały się w tak zwanym trybie hybrydowym. Na miejscu w Lubiewicach spotkali się tylko marszałkowie województw, pozostali uczestnicy łączyli się z nimi za pomocą systemu wideokonferencyjnego.

Konwent Marszałków jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Zajmuje się m.in. analizą i opiniowaniem propozycji zmian legislacyjnych oraz aktualnymi problemami samorządów województw. Jego posiedzenia kończą się przyjęciem stanowisk kierowanych do rządu i innych instytucji centralnych.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

31 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 sierpnia 2020 r.

Fot. UMWLFot. UMWLFot. UMWLFot. UMWLFot. UMWLFot. UMWL