Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Nasz samorząd województwa na podium w rankingu „Wspólnoty”

Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w czołówce rankingu zamożności polskich samorządów – jako trzecie najlepsze województwo w kraju, po mazowieckim i pomorskim, przed Wielkopolską i Śląskiem. Finanse samorządów analizują co roku naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, a wyniki ich badań publikuje pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

 

– To wielki sukces naszego regionu, sukces nas wszystkich. Jak wiemy, na zamożność struktur samorządowych składają się przede wszystkim kondycja firm i sytuacja ekonomiczna mieszkańców, którzy tu mają swoje miejsce i płacą tu podatki. Myślę, że to bardzo dobra wiadomość w kontekście związanego z epidemią Covid-19 kryzysu gospodarczego, na który się przygotowujemy i którego się obawiamy. Miejsce w zestawieniu „Wspólnoty” pokazuje, że mamy dobrą pozycję wyjściową, by się przed tym kryzysem obronić. Tym bardziej, że bardzo szybko uruchomiliśmy nasz pakiet antykryzysowy ze skutecznymi narzędziami wspierania gospodarki – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Ranking już po raz ósmy przygotowali prof. Paweł Swieniewicz i Julita Łukomska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej Uniwersytetu Warszawskiego, biorąc pod uwagę dochody własne samorządów (przede wszystkim wpływy z podatków dochodowych) i subwencje za ubiegły rok, z pominięciem dotacji unijnych. We wszystkich poprzednich rankingach województwo kujawsko-pomorskie sytuowało się w środku stawki, w roku ubiegłym byliśmy na ósmej pozycji (na 16 województw).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 lipca 2020 r.