Aktualności

Nowe rondo łączy dwie drogi wojewódzkie: nr 241 oraz nr 242, fot. ZDW
Nowe rondo łączy dwie drogi wojewódzkie: nr 241 oraz nr 242, fot. ZDW

Rondo w Więcborku gotowe

Zakończyła się budowa ronda w Więcborku (powiat sępoleński), które powstało na połączeniu dwóch dróg wojewódzkich w kierunku Nakła, Wyrzyska i Sępólna Krajeńskiego. Inwestycja warta blisko 2 mln złotych poprawiła bezpieczeństwo i płynność ruchu.

 

– Budowa ronda rozwiązała problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego skrzyżowania w Więcborku. To kolejne zadanie drogowe realizowane na trasie łączącej m.in. Kcynię, Nakło, Sępólno Krajeńskie i Tucholę – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Nowe rondo połączyło dwie drogi wojewódzkie: nr 241 (łączącą m.in. Nakła z Sępólnem Krajeńskim) oraz nr 242 (biegnąca od Więcborka w kierunku Wyrzyska). Wcześniej istniało tam skrzyżowanie z tak zwanym pierwszeństwem łamanym, na którym dochodziło często do kolizji.

 

Na nowym skrzyżowaniu z wyspą centralną przeciwne pasy ruchu rozdzielają wysepki. Na wlocie od strony zachodniej zlokalizowano przejście dla pieszych. Wyspę centralną wyniesiono o około 80 centymetrów ponad poziom jezdni – takie rozwiązanie skłania kierowców do ostrożniejszego wjazdu. Wokół ronda powstały też chodniki ułatwiające m.in. dojście w kierunku cmentarza. Rozbudowano również oświetlenie – zamiast dwóch lamp skrzyżowanie oświetla teraz 9 latarni ledowych.

 

Inwestycja finansowana była ze środków własnych województwa kujawsko-pomorskiego. Kosztowała 1,9 mln zł. Na terenie Więcborka jeszcze w tym roku planowany jest także II etap remontu nawierzchni ul. Mickiewicza. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy. 

 

Oba zadania wpisują się w pakiet inwestycji na drogach wojewódzkich na drodze wojewódzkiej nr 241. Odcinki od miejscowości Wiele w kierunku Nakła przebudowane zostały w poprzednich latach w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z tych środków zmodernizowano również most na rzece Orlej pod Więcborkiem oraz dofinansowano budowę obwodnic Nakła i Mroczy. Pod Kcynią zainstalowano natomiast punkt preselekcji ułatwiający namierzanie przeciążonych pojazdów, które przyspieszają degradację dróg. W czerwcu ubiegłego roku otwarte zostało natomiast nowe rondo w Kcyni na połączeniu z drogą wojewódzka nr 247. Przygotowywana jest również  koncepcja (program funkcjonalno-użytkowy) niezbędny do modernizacji  kolejnego odcinka tej trasy pomiędzy Sępólnem Krajeńskim i Tucholą.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

29 czerwca 2018 r.

 

Nowe rondo łączy dwie drogi wojewódzkie: nr 241 oraz nr 242, fot. ZDWNowe rondo łączy dwie drogi wojewódzkie: nr 241 oraz nr 242, fot. ZDWNowe rondo łączy dwie drogi wojewódzkie: nr 241 oraz nr 242, fot. ZDW