Aktualności

Laureaci Nagród Marszałka, fot. Andrzej Goiński
Laureaci Nagród Marszałka, fot. Andrzej Goiński

Laureaci Nagród Marszałka 2018: Fundusze unijne

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie” oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu to laureaci tegorocznych Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Fundusze Unijne”.

 

Nagrody Marszałka to nasze najbardziej prestiżowe wyróżnienia, przyznawane za najwartościowsze dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej i społecznej, profesjonalnej i biznesowej. Więcej informacji o wszystkich tegorocznych laureatach w materiale: „Gala Nagród Marszałka 2018”.

 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalną Grupę Działania „Bory Tucholskie” doceniliśmy za realizację projektu „Zielona opieka – gospodarstwa opiekuńcze jako innowacyjna forma alternatywnych źródeł dochodu na obszarach wiejskich”. Gospodarstwa opiekuńcze są miejscem świadczenia usług społecznych dla osób starszych w oparciu o zasoby tradycyjnego gospodarstwa rolnego. W ramach projektu powstało 15 gospodarstw opiekuńczych dla 225 podopiecznych na terenie powiatów tucholskiego, brodnickiego, mogileńskiego, świeckiego i wąbrzeskiego. Podopiecznymi są osoby niesamodzielne, które korzystają ze wsparcia i zajęć przez 8 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu (w grupach 3-8 osobowych). Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Więcej o projekcie pisaliśmy w materiale: „Zielona opieka – seniorzy spędzają aktywnie czas na wsi”.

 

Z kolei przedstawiciele parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu odebrali nagrodę w uznaniu za utworzenie Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu, które było możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Z Domu Dziennego Pobytu korzystają osoby niesamodzielne, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia. Zostały utworzone 24 miejsca opieki, a pobyt grupy uczestników trwa 8 miesięcy. Organizacja pobytu uwzględnia indywidualne potrzeby, oczekiwania i zainteresowania uczestników, zapewnione są zróżnicowane formy wsparcia grupowego i indywidualnego, między innymi usługi fizjoterapeuty, psychologa, terapeuty zajęciowego, porady prawnika.

 

Film prezentujący laureatów Nagród Marszałka w kategoriach: Gospodarka, Fundusze unijne, Innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich, Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 czerwca 2018 r.