Aktualności

Nowe rondo w Kcyni, fot. Tymon Markowski
Nowe rondo w Kcyni, fot. Tymon Markowski

Rondo w Kcyni gotowe

Problem ruchliwego, trudnego i potencjalnie kolizyjnego skrzyżowania w Kcyni w powiecie nakielskim rozwiąże nowe rondo, które dzięki zaangażowaniu środków z budżetu województwa powstało na przecięciu ulic Dworcowej, Nowej, Nakielskiej i 22 Stycznia. Uroczyste otwarcie odbyło się 30 czerwca w ramach obchodów 755-lecia miasta.

 

– Rondo poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu na ruchliwym kcyńskim skrzyżowaniu. To jedna z wielu inwestycji na drogach wojewódzkich, które realizujemy dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Przebudowa skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 241 (Nakło-Wągrowiec) i nr 247 (Szubin-Kcynia) kosztowała 2,1 miliona złotych. W realizacji inwestycji uczestniczyła gmina Kcynia, która zamówiła niezbędną dokumentację projektową, pozyskała grunty oraz wsparła finansowo prace budowlane.

 

Ruch okrężny na nowym skrzyżowaniu minimalizuje ryzyko wypadków. Dzięki azylom pieszym łatwiej jest przejść przez ruchliwe jezdnie. Z myślą o przejazdach ponadnormatywnych na wyspie centralnej wybrukowano część powierzchni, aby największe pojazdy nie najeżdżały na krawężniki. Przebudowane zostały chodniki przylegające do ronda, na ich nawierzchni zastosowano betonową kostkę oraz specjalne płyty z wypustkami i wgłębieniami, które ułatwiają orientację osobom niepełnosprawnym. Obniżono też krawężniki przy przejściach i zjazdach na posesje. W ramach prac dodatkowych wymieniony został między innymi kolektor wodociągowy w osi ul. Dworcowej oraz szereg przyłączy.

 

Przebudowa skrzyżowania wpisała się w pakiet inwestycji na drogach wojewódzkich na terenie gminy Kcynia. Drogi w kierunku Szubina i Nakła zostały przebudowane w poprzednich latach w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na drodze wojewódzkiej nr 241 pod Kcynią zainstalowano też punkt preselekcji ułatwiający namierzanie przeciążonych pojazdów, które przyspieszają degradację dróg.  W maju system preselekcji wytypował do kontroli ponad 3 tysiące tirów, które mogły przekroczyć dopuszczalną masę całkowitą.

 

Nowe rondo w liczbach

 

– Koszt 2,1 mln zł

– Liczba wlotów – 5

– Średnica wyspy – 25 metrów

– Powierzchnia jezdni – 2784 metry kwadratowe

– Powierzchnia chodników – 1202 metry kwadratowe

– Balustrady – 108 merów

 

Otwarcie ronda było częścią obchodzonego 29 czerwca jubileuszu 755-lecia nadania praw miejskich Kcyni. Towarzyszyły mu między innymi konkursy organizowane przez Gminę Kcynia, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy oraz Wojewódzką Inspekcję Transportu Drogowego. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

Wśród finansowanych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego aktualnych inwestycji na drogach wojewódzkich są gruntowne przebudowy tras ze Żnina do granicy województwa (nr 251 –WIĘCEJ), z Lipna do granicy województwa (nr 559 – WIĘCEJ), ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548 – WIĘCEJ) z Brześcia Kujawskiego do Kowala (nr 265 – WIĘCEJ) oraz z Tucholi do Świecia (nr 240, WIĘCEJ). Na ten rok zaplanowano także finansowane z budżetu województwa: modernizację drogi nr 569 w Antoniewie (powiat golubsko-dobrzyński), odnowy ul. Kętrzyńskiego w Wąbrzeźnie i  ul. Lipnowskiej w Rypinie,   modernizację kolejnego odcinka trasy nr 272 w Pile Młyn (powiat świecki) oraz trwający już remont mostu na drodze wojewódzkiej nr 538 w miejscowości Słup (powiat grudziądzki). Powstają też dokumentacje niezbędne do uruchomienia kolejnych inwestycji.

 

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

29 czerwca 2017 r.

 

Uroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon MarkowskiUroczystość otwarcia ronda w Kcyni, fot. Tymon Markowski