Aktualności

Podwójna mistrzyni Europy do lat 23 Dominika Włodarczyk z trenerem Maciejem Juhnke
Podwójna mistrzyni Europy do lat 23 Dominika Włodarczyk z trenerem Maciejem Juhnke

Nasi sportowcy najlepsi

Team 100 to program Ministerstwa Sportu i Turystyki wspierający rozwój młodych sportowych talentów. W setce wybrańców znalazło się aż 12 zawodników z Kujawsko-Pomorskiego. Kolejne dobre wiadomości płyną z Belgradu – podczas mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców w kajakarstwie klasycznym kajakarze regionu wywalczyli aż połowę z 14 medali dla Polski.

 

– Kujawsko-Pomorskie sportami wodnymi stoi! Gratuluję naszym kajakarzom wspaniałego występu na mistrzostwach Europy w Belgradzie. Cieszę się, że wszyscy medaliści są naszymi stypendystami, to znak że warto na nich stawiać. Jestem przekonany, że za trzy lata na igrzyskach w Tokio będziemy się emocjonować ich startami na olimpijskim akwenie  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Sukces kajakarzy

W stolicy Serbii aż sześć medali padło łupem kajakarzy Zawiszy Bydgoszcz. Klasą dla siebie była Dominika Włodarczyk  – podwójna mistrzyni Europy do lat 23! Stypendystka marszałka województwa dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium wygrywając olimpijski sprint w K1 na 200 m. Ten wyczyn powtórzyła w osadzie K-4 na 500 m (konkurencja objęta programem olimpijskim). Trenerem Dominiki jest Maciej Juhnke.

 

Tytuł mistrza Europy juniorów zdobył także Bartosz Grabowski (KST Włókniarz Chełmża) płynący w osadzie  K-4 na 500 m. To pierwszy złoty medal mistrzostw Europy w historii chełmżyńskiego klubu. Trenerem Macieja jest Tomasz Szwed. Trzy srebrne medale w gronie juniorek zdobyła Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz) w olimpijskich konkurencjach K1 – 200 m, K2 – 500 m  i K4  500 m. Trenerem Heleny jest Tomasz Paluszczak. Brązowy medal zdobył kanadyjkarz Aleksander Kitewski (Zawisza Bydgoszcz) w C2 500. Trenerem Aleksandra jest Paweł Baraszkiewicz. Wszyscy medaliści z regionu są aktualnymi stypendystami marszałka województwa.

 

Nasi w setce najlepszych

Dominika Włodarczyk oraz Aleksander Kitewski są także wśród 12 sportowców z regionu, którzy otrzymają wsparcie w ramach projektu TEAM 100. To pomoc Polskiej Fundacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki dla stu młodych i perspektywicznych sportowców, członków kadr narodowych, którym oprócz szkolenia związkowego zostanie zapewniona dodatkowa, indywidualna ścieżka finansowania. Każdy z zawodników będzie otrzymywał rocznie około 40 tysiące złotych. Mają one zostać przeznaczone na rozwój oraz doskonalenie umiejętności utalentowanych sportowców w wieku 18–23 lata. 

 

Na liście stu „nadziei polskiego sportu” znaleźli się następujący zawodnicy z regionu (10 z nich to także stypendyści marszałka województwa):

 • Dominika Włodarczyk (Zawisza Bydgoszcz, kajakarstwo),
 • Nikola Różyńska (ALKS Stal Iglotex Ocetix Grudziądz, kolarstwo),
 • Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz, strzelectwo),
 • Natalia Kaliszek (MKS Axel Toruń, łyżwiarstwo figurowe),
 • Paulina Grzella (BKW Bydgoszcz, wioślarstwo),
 • Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń, wioślarstwo),
 • Aleksander Kitewski (Zawisza Bydgoszcz, kajakarstwo),
 • Mateusz Rudyk (ALKS Stal Iglotex Ocetix Grudziądz),
 • Jakub Domińczak (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz),
 • Mateusz Kraska (Zawisza Bydgoszcz, wioślarstwo),
 • Marciun Pawłowski (RTW LOTTO Bydgostia Bydgoszcz),
 • Patryk Przekopski (AZS UMK Toruń).

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój sportowych talentów z regionu fundując stypendia dla młodych zawodników (w tym roku korzysta z nich 135 sportowców reprezentujących 20 dyscyplin – więcej), przyznając nagrody finansowe za osiągnięcia sportowe (w tym roku uhonorowaliśmy w ten sposób 331 sportowców z 57 klubów oraz 98 trenerów – więcej) oraz pomagając klubom w organizacji szkoleń, treningów i imprez sportowych.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

29 czerwca 2017 r.