Aktualności

Uroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej Goiński
Uroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej Goiński

Rocznica stanu wojennego

W regionie obchodziliśmy 34. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W sobotę (12 grudnia) przed północą marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu. W niedzielę (13 grudnia) gospodarz województwa wziął udział w uroczystościach w Potulicach oraz Żninie, gdzie wręczył medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Jak co roku w oknach pojawiły się symboliczne świece pamięci ofiar czasu stanu wojennego.

 

Uroczystości z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego w Potulicach w powiecie nakielskim odbyły się przed wmurowaną w ścianę potulickiego więzienia tablicą upamiętniającą internowanie w stanie wojennym działaczy związkowych oraz działaczy antypeerelowskiej opozycji demokratycznej (więcej o sierpniowym odsłonięciu tablicy).

 

Tego samego dnia w Żninie marszałek Piotr Całbecki wziął udział w organizowanych przez Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Oddział NSZZ „Solidarność” w Żninie obchodach 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele NMP Królowej Polski. Po mszy odbyła się uroczystość pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa przy ul. Kościuszki.

 

W restauracji „Martina” w Żninie gospodarz regionu wręczył Medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznane 8 zasłużonym działaczom antypeerelowskiej opozycji. Odznaczenia otrzymali:

  • Alojzy Kaczmarek (Rogowo),
  • Bogdan Zieliński (Rogowo),
  • Dominik Księski (Żnin),
  • Bronisław Henryk Gil (Wenecja k. Żnina),
  • Anna Gil (Wenecja k. Żnina),
  • Piotr Badowski (Bydgoszcz),
  • Alojzy Grochowalski (Chomiąża Szlachecka),
  • ks. Ryszard Józef Kwiatkowski (proboszcz parafii w Otłoczynie w latach 1980-1982 a  od 1982 proboszcz parafii w Gąsawie).

Więcej o odznaczonych

 

Niedzielne uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się o godzinie 12.30 mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego w kościele św. Andrzeja Boboli (ul. Kościeleckich 7). Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy.

 

W ramach włocławskich obchodów w niedzielę złożono kwiaty i zniczy przy bramie głównej więzienia przy ulicy Bartnickiej, odbyła się też msza święta w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a po niej złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą na pl. Kopernika.

Także w niedzielę w kościele akademickim w Toruniu odbyła się msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.  

 

W niedzielny wieczór w oknach Urzędu Marszałkowskiego pojawiły się zapalone świece, symbolizujące pamięć ofiar wydarzeń sprzed ponad 30 lat. Do udziału w akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zapraszał Instytut Pamięci Narodowej (WIĘCEJ).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 grudnia 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 14 grudnia 2015 r.

Uroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu, fot. Szymon ZdziebłoUroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu, fot. Szymon ZdziebłoUroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu, fot. Szymon ZdziebłoUroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu, fot. Szymon ZdziebłoUroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu, fot. Szymon ZdziebłoUroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na kościele akademickim w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło

 

Świece w oknach Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon ZdziebłoŚwiece w oknach Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon ZdziebłoŚwiece w oknach Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon ZdziebłoŚwiece w oknach Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło

 

Uroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej GoińskiUroczystości w Potulicach i Żninie, fot. Andrzej Goiński