Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rocznica powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Obchodziliśmy 41. rocznicę zarejestrowania przez władze PRL pierwszej niezależnej organizacji studenckiej w krajach bloku komunistycznego. 17 lutego w imieniu samorządu województwa kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie złożył marszałek Piotr Całbecki.

 

Tablica została wmurowana we fasadę Urzędu Marszałkowskiego w 2016 roku z okazji jubileuszu 35-lecia powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Przypomina o wydarzeniach z 17-18 lutego 1981 roku, kiedy to w południowym skrzydle obecnego Urzędu, dawniej należącego do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, studenci na wezwanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów zorganizowali strajk walcząc o autonomię wyższych uczelni, prawa człowieka i niepodległość Polski.

 

NZS powstało we wrześniu 1980 roku w wyniku strajków robotniczych z sierpnia. Zrzeszało młodych ludzi, którzy pragnęli niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał 17 września 1980 roku, na ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy 16 października 1980 r. Również w Wyższej Szkole Pedagogicznej, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy oraz bydgoskiej filii Akademii Medycznej w Gdańsku powstały w tym czasie niezależne ruchy studenckie.

 

W 2019 roku sala numer 208 w Urzędzie Marszałkowskim otrzymała imię generała Zbigniewa Nowka. To współtwórca polskich służb specjalnych po 1990 roku i współorganizator strajku studenckiego, który odbywał się w lutym 1981 roku, między innymi w tejże sali. Generał Nowek angażował się w upamiętnianie wydarzeń związanych z działaniami opozycji demokratycznej, zasiadał w Kapitule Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Sam również został uhonorowany tym oznaczeniem w uznaniu zasługi na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i prawa człowieka. To postać oddana sprawom regionu.

 

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajki studenckie z lat 80., w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie rady ds. upamiętniania działalności NSZZ RI „Solidarność” w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 lutego 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2022 r.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKP