Aktualności

Obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip Kowalkowski
Obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip Kowalkowski

Rocznica powrotu do macierzy (zdjęcia)

Miasta naszego regionu obchodzą 98. rocznicę powrotu do macierzy. W ubiegłym tygodniu świętowali mieszkańcy Torunia (18 stycznia) i Bydgoszczy (20 stycznia). W wtorek (23 stycznia) uroczystości odbędą się w Grudziądzu.

 

Toruńskie odchody rozpoczęły się w czwartek (18 stycznia) od złożenia kwiatów na grobie Ottona Steinborna na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego oraz pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium Maius. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wiaty pod pomnikiem gen Józefa Hallera i przemaszerowali na Rynek Staromiejski, gdzie odbyła się uroczystość wojskowa. Ostatnim punktem obchodów było spotkanie w Dworze Artusa połączone z wystawą militariów, wręczeniem nagród w konkursie plastycznym „Generał Józef Haller – bohater torunian” oraz występem zespołu „Mała Rewia”.

 

Sobotnie (20 stycznia) oficjalne uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Piotra i Pawła. Po niej odbył się uroczystość na Placu Wolności – tam złożone zostały kwiaty i wieńce. Na Starym Rynku zorganizowano inscenizacje i animacje przygotowane przez Miejskie Centrum Kultury. W uroczystościach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

W Grudziądzu obchody rocznicowe rozpoczną się 22 stycznia o godzinie 10 mszą świętą w farze w udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. O godzinie 11.15 odbędzie się uroczystość patriotyczna przed pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku. O godzinie 18 zaplanowano koncert w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi muzyków Filharmonii Pomorskiej – Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod kierownictwem Waldemara Kośmieja i z udziałem sopranistki Katarzyny Jaracz oraz tenora Pawła Krasulaka.

 

W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce określonych ziem, w tym Pomorza. Odzyskiwanie tych terenów rozpoczęło się 10 stycznia 1920 r. przez Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Do Torunia wojska weszły 18 stycznia 1920 r., przejmując miasto z rąk wojsk niemieckich, 20 stycznia wkroczyły do Bydgoszczy, zaś trzy dni później do Grudziądza. Zaślubiny polski z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2018 r.

 

Obchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip KowalkowskiObchody rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Filip Kowalkowski

 

 

Obchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM ToruńObchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM ToruńObchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM ToruńObchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM ToruńObchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM ToruńObchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM ToruńObchody rocznicy powrotu Torunia do macierzy, fot. Wojtek Szabelski dla UM Toruń