Aktualności

Spotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras
Spotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras

Rocznica deportacji na Syberię

W regionie obchodzimy 76. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. 12 lutego marszałek Piotr Całbecki spotkał się z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim.

 

W spotkaniu organizowanym wspólnie z toruńskim oddziałem Polskiego Związku Sybiraków wzięli udział autorzy wspomnień do przygotowywanej wspólnie z Urzędem Marszałkowskim publikacji na temat losów zesłańców. Obecni byli także uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru z Torunia. Podczas spotkania przewodniczący toruńskiego oddziału związku Jan Myrcha wręczył Odznakę Honorową Sybiraków pełnomocnikowi zarządu województwa Grzegorzowi Borkowi.

 

Także 12 lutego w Toruniu odbyły się uroczystości w VI Liceum oraz 6 Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru, zaś w południe, po mszy świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w krużgankach kościoła zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

 

W minioną niedzielę (7 lutego) w kościele Polskich Braci Męczenników na bydgoskim Szwederowie odprawiona została msza święta i odbyła się uroczystość na placu przed kościołem pod pomnikiem Ofiar Sybiru, w której uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Zwracając się do bydgoszczan zgromadzonych pod pomnikiem powiedział on między innymi: W takich chwilach jak ta, szczególnie mocno uświadamiamy sobie, jak ważnym moralnym zobowiązaniem jest dla nas zachowanie pamięci o tragicznych ofiarach sowieckiego reżimu, o Zesłańcach Sybiru.(…) Niech dzisiejsza uroczystość będzie nie tylko wyrazem hołdu dla tych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Ufam, że zawarte w niej przesłanie dotrze też do serc i umysłów najmłodszych mieszkańców naszego regionu, stając się dla nich nie tylko cenną lekcją historii i patriotyzmu, lecz także poszanowania dla godności i praw każdej jednostki ludzkiej.

 

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski

 

12 lutego 2016 r.

 

Spotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasSpotkanie z sybirakami w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras