Aktualności

fot. Toruńska Agenda Kulturalna

Reportażyści w Toruniu o wojnie

W piątek (24 kwietnia) rozpocznie się Festiwal Sztuki Faktu, w tym roku pod hasłem „70 lat po wojnie”. W wydarzeniu wezmą udział znani dziennikarze  telewizyjni, radiowi i prasowi. Jak co roku nie zabraknie premierowych pokazów filmów dokumentalnych i spotkań z zespołami reporterskimi. Impreza potrwa do niedzieli (26 kwietnia).  Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa, który wsparł finansowo organizację festiwalu.

 

Trzydniowy przegląd promuje i nagradza autorów produkcji telewizyjnych,  pokazuje bogatą tradycję polskiej telewizji oraz kształtuje nową generację reporterów i dokumentalistów.

 

W ramach wydarzenia festiwalowa publiczność obejrzy po raz pierwszy w Polsce niemiecko-amerykański film dokumentalny „Breath of Freedom” ukazujący  sytuacje czarnoskórych żołnierzy amerykańskich w powojennych Niemczech. Zaprezentowany zostanie również dokument  „Hiding The Horrors”, kanadyjskiej stacji CBS, a jednym z gości będzie producentka cyku Susan Teskey.

 

Mocnym punktem festiwalowego programu będzie spotkanie z dziennikarzem, związanym z TVP 1 i „Wiadomościami”, Krzysztofem Ziemcem. Toruńska publiczność będzie miała także szansę porozmawiać z producentami i aktorami z serialu TVP „Czas honoru”. O tej realizacji opowiedzą m.in. producent Michał Kwieciński oraz dyrektor TVP2 Jerzy Kapuściński.

 

Drugiego dnia dziennikarze TVP, TVN, Polsatu, a także reportażyści z Gazety Wyborczej oraz Polityki wezmą udział w „Nocy reporterów”,  podczas której zaprezentują swój dorobek reporterski. Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. 

 

Tradycyjnie podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody prezesa TVP. W  tym roku odbierze ją Barbara Włodarczyk, autorka wielu znaczących filmów dokumentalnych. Natomiast wyróżnienie za całokształt twórczości otrzyma Eugeniusz Pach – współtwórca szkoły reportażu Telewizji Polskiej, autor programów „Turniej Miast” i „Studio 2″, które przeszły do historii polskiej popkultury.

 

Galę zamknięcia III Festiwalu Sztuki Faktu uświetni recital Mariana Opani.

 

Więcej informacji oraz program na stronie: www.sztukafaktu.pl

 

Toruńska Agenda Kulturalna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2015 r.