Aktualności

Obwodnica Inowrocławia w budowie

Obwodnica Inowrocławia w budowie

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi dzisiaj (21 kwietnia) plac budowy obwodnicy Inowrocławia. Realizacja inwestycji właśnie się rozpoczyna. Trwają też prace na budowie obejścia Brodnicy. Oba zadania uwzględnia Kontrakt Terytorialny Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Na tych inwestycjach skorzystają zarówno kierowcy jak i mieszkańcy, obwodnice wyprowadzają bowiem uciążliwy ruch tranzytowy poza centra miast. To szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych. Warto przypomnieć, że budowę obwodnic Brodnicy i Inowrocławia uwzględnia nasz kontrakt terytorialny  – mówi marszałek Piotr Całbecki. Więcej o Kontrakcie Terytorialnym tutaj.

 

Obwodnica Inowrocławia ominie miasto od wschodu i znacznie skróci czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Poznań. Inwestycja zakłada budowę 19 km trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Powstaną 3 węzły drogowe ( „Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkanaście obiektów inżynierskich, przebudowana zostanie także istniejąca sieć drogowa. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Mirbud S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „Erbedim” sp. z o.o. za kwotę ponad 359 milionów złotych w systemie „projektuj i buduj”. Odcinek powinien być gotowy w drugiej połowie 2017 roku.

 

We wtorek (21 kwietnia) teren budowy we wsi Jacewo odwiedzi prezydent Bronisław Komorowski. Głowie państwa będzie towarzyszył marszałek Piotr Całbecki. Na trasie przyszłej obwodnicy przygotowano i oczyszczono już teren z drzew i krzewów. Roboty rozpoczną się od prac ziemnych oraz usuwania kolizji wodociągowych i energetycznych. Na początku lata planowana jest budowa dróg technologicznych i dojazdowych.

Obwodnica w Brodnicy o długości 1,4 kilometra będzie przebiegać w ciągu drogi krajowej nr 15 i odciąży zatłoczone centrum miasta. Trasa zacznie się na obecnym rondzie Toruńskim, następnie odbije na północny-zachód i estakadą pobiegnie nad linią kolejową i ulicą Wiejską i zakończy się na obecnym skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Kolejowej. Planowane jest tam również rondo. Takie rozwiązanie oznacza, że nie będzie już konieczności zatrzymywania się na przejeździe przy ul. Kolejowej. Obwodnica Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15 zostanie wybudowana przez konsorcjum spółek z grupy Skanska.

 

Prace na budowie drogi już trwają. Obecnie wykonywane są ławy pod podpory, na których opierać się będzie estakada. Trwa też formowanie nasypów na dojazdach do konstrukcji. Obwodnica ma być gotowa w 2016 roku.

To kolejny krok do całkowitego wyprowadzenia tranzytu z centrum Brodnicy. Wcześniej otwarta została obwodnica wschodnia, która przejęła ciężki ruch z drogi wojewódzkiej nr 560 w kierunku Rypina. Została sfinansowana m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich modernizuje też  most w ciągu ul. Sienkiewicza (więcej na ten temat tutaj).

 

fot. Szymon Zdziebło


Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 kwietnia 2015 r.