Aktualności

Sanatorium przy tężni w Inowrocławiu, fot. Mikołaj Kuras
Sanatorium przy tężni w Inowrocławiu, fot. Mikołaj Kuras

Region dla turystów

Ponad milion osób skorzystało w ubiegłym roku z 367 działających na Kujawach i Pomorzu turystycznych obiektów noclegowych. Największą popularnością wśród naszych gości, którzy spędzili w Kujawsko-Pomorskiem przynajmniej jedną noc, cieszyły się Toruń i Bydgoszcz, a także uzdrowiskowe perły naszego województwa: Ciechocinek (powiat aleksandrowski) oraz Inowrocław. Do odkrywania najciekawszych zakątków Kujaw i Pomorza zachęcamy w ramach naszej kampanii ,,Konstelacje dobrych miejsc”.

 

Według danych GUS za ubiegły rok obiekty turystyczne na Kujawach i Pomorzu dysponują 28 tysiącami miejsc noclegowych. Całoroczny charakter ma 285 obiektów. Mamy 164 obiekty hotelowe, 37 ośrodków wczasowych, 33 zakłady uzdrowiskowe, 16 ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych, 16 pól biwakowych i 4 kempingi. Najwięcej działa w powiecie aleksandrowskim (51) oraz w Toruniu (40) i Bydgoszczy (29). Liczba obiektów, w których turyści mogą spędzić noc wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o prawie 11 procent (w skali kraju wskaźnik ten wyniósł 1,4 procent).

 

W ubiegłym roku z bazy noclegowej w Kujawsko-Pomorskiem skorzystało w sumie ponad milion osób. To o ponad 13,6 procent więcej niż rok wcześniej (w skali kraju wzrost wyniósł 7,4 procenta). W sumie udzielono 3,6 miliona noclegów, najwięcej w hotelach. Przeciętny pobyt trwał 3,6 dnia. Turyści najczęściej korzystają z noclegów w Toruniu (29,2 procent), Bydgoszczy (16,6 procent) oraz powiatach aleksandrowskim (12,4 procent) i inowrocławskim (5,8 procent). Co dziesiąty turysta nocujący w Kujawsko-Pomorskiem to gość z zagranicy. Najliczniejszą grupę stanowią Niemcy (blisko 1/3), a także goście z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch oraz Rosji.

 

Opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy: Turystyka w województwie kujawsko-pomorskim w 2015 r.

 

Do odkrywania najciekawszych zakątków Kujaw i Pomorza zapraszamy nie tylko turystów z Polski i zagranicy, ale też wszystkich mieszkańców regionu. W ramach kampanii ,,Konstelacje dobrych miejsc” w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami.

 

Czytaj też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

14 czerwca 2016 r.