Aktualności

Podpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ratownicy wodni gotowi na sezon wakacyjny

Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, akcje ratownicze, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych. 6 czerwca w toruńskiej Przystani AZS, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Macieja Banachowskiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą w tegorocznym sezonie letnim.

– Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie z budżetu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych.

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

 • Zalewem Włocławskim,
 • Zalewem Żur (powiat świecki),
 • Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
 • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
 • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
 • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

oraz rzekami:

 • Wisłą,
 • Brdą,
 • Wdą.

Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25 ˚C, w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną, policją oraz pogotowiem ratunkowym.

Służby ratownicze będą również pełnić dyżury:

 • w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
 • na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

Jak co roku ratownicy będą również organizować akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

Numer ratunkowy nad wodą – 601 100 100

3,5 miliona złotych na szkolenia

Środki finansowe na patrolowanie zbiorników wodnych w okresie letnim to nie jedyna pomoc samorządu województwa kierowana do jednostek WOPR w regionie. Trwa realizacja projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków trwają.

– Realizowany projekt szkoleniowy jest jedynym takim przedsięwzięciem w kraju. Dzięki niemu zwiększymy liczbę ratowników, którzy patrolują akweny wodne i zabezpieczają kąpieliska w naszym regionie. Jest to o tyle ważne, że zawodowych ratowników wodnych wciąż brakuje – mówił prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski. – Warto podkreślić, że uprawnienia, które mieszkańcy zdobędą w ramach szkoleń, dają dodatkowe punkty w naborze do służb mundurowych – policji, wojska czy straży pożarnej.

Aplikacja „Ratunek”

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 umożliwiło organizację bezpłatnych szkoleń  dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Czytaj więcej: I ty możesz zostać ratownikiem wodnym – zapraszamy na bezpłatne kursy

Dzięki środkom z naszego RPO na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

Działania WOPR 2021 w liczbach:

 • 1245 dyżurów ratowniczych
 • 65 akcji ratowniczych
 • 885 patroli
 • 44 akcje techniczne i 31 akcji poszukiwawczych

W czasie pandemii powstały 2 mobilne zespoły do pobierania wymazów w kierunku koronawirusa i wykonały aż 10 367 takich badań, a 3796 w punkcie stacjonarnym. W WOPR-owskim punkcie wykonano 2431 szczepień.

Kujawsko-pomorskie zabezpiecza obecnie 760 ratowników, 27 instruktorów ratownictwa, 15 instruktorów WOPR, 54 stermotorzystów żeglugi śródlądowej, 587 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, 342 sterników motorowodnych i 125 płetwonurków.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 czerwca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2022 r.

Podpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umowy z WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP