Aktualności

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Puchar Gordona Bennetta

Piętnaście balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie pojawi się już w ten weekend (20-22 sierpnia) na kujawsko-pomorskim niebie. Wszystko za sprawą rozpoczynających się w Toruniu Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o puchar Gordona Bennetta. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze na świecie. Organizację wielkiej balonowej fiesty wspiera samorząd województwa. Bezpłatne bilety do pobrania na stronie.

Wczoraj (18 sierpnia) w Pałacu Dąmbskich, siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, prezesa Aeroklubu Polskiego Jerzego Makuli, dyrektora sportowego zawodów Benoîta Pelarda, dyrektora organizacyjnego Arkadiusza Iwańskiego oraz zwycięzców Pucharu Gordona Bennetta z 2018 roku Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego, po której otwarto wystawę poświęconą historii zawodów.

– Organizacja tego prestiżowego wydarzenia to wielkie wyróżnienie dla naszego regionu. Trzymam kciuki za wszystkich zawodników i życzę im pomyślnych wiatrów, a miłośników baloniarstwa zachęcam do spoglądania w niebo i podziwiania tego niezwykłego widowiska oraz udziału we wspólnym pikniku – mówił podczas konferencji marszałek Piotr Całbecki

Puchar Gordona Bennetta organizowany jest od 1906 roku. Polska, po 85 latach, ponownie będzie gościć najlepszych baloniarzy z całego świata. List intencyjny w sprawie współorganizacji imprezy przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego podpisany został w Urzędzie Marszałkowskim w maju.

Prezentacja ekip biorących udział w zawodach odbyła się wczoraj (19 sierpnia) na toruńskim Rynku Nowomiejskim. Balony będą startować wieczorem (między 20 a 22 sierpnia w zależności od warunków pogodowych) z terenu lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

64. Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta uświetni fiesta blisko czterdziestu balonów na ogrzane powietrze, pokazy modelarskich samolotów gigantów oraz pokazy lotnicze śmigłowców wojskowych, szybowców i spadochronów. Zapraszamy także na dwudniowy piknik rodzinny, podczas którego będzie można wziąć udział w modelarskich animacjach, obejrzeć zabytkowe samochody oraz odwiedzić wesołe miasteczko. W sobotę (21 sierpnia) grupa lotnicza Roleski zaprezentuje replikę balonu braci Montgolfier. Gala wręczenia pucharu zwycięzcom w przyszłą sobotę (28 sierpnia) w Przysieku w powiecie toruńskim.

Plakat z programem

Wydarzeniem towarzyszącym zawodom będzie sobotni (21 sierpnia) koncert „Pod wspólnym niebem”. Na scenie plenerowej za Urzędem Marszałkowskim wystąpią czołowi polscy artyści: Tomasz Organek, Mariusz Lubomski, Małgorzata Ostrowska, Natalia Nykiel, Zuza Jabłońska, Kamil Bednarek i Andrzej Piaseczny. Koncert dedykowany pracownikom służby zdrowia poprowadzi Maciej Orłoś. Wstęp bezpłatny. Szczegóły na plakacie.

Polacy są jedną z najbardziej utytułowanych nacji w tej dyscyplinie sportu – w zawodach triumfowali sześciokrotnie (w latach 1933, 1934, 1935, 1938, 1983 oraz 2018). W 2018 roku, po starcie w Bernie, po tytuł mistrzów sięgnęli Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, którzy w czasie 58 godzin i 28 minut przelecieli dystans 1145 km. W ten sposób załoga wywalczyła szósty dla naszego kraju puchar Gordona Bennetta i umocniła się na siódmym miejscu w klasyfikacji dotychczasowych zwycięzców imprezy. Sukces dał Polsce prawo organizacji zawodów, które ze względu na sytuacją pandemiczną, zostały przesunięte na 2021 rok.

Toruń posiada bogate tradycje lotnicze. Stacjonował tu w międzywojniu batalion balonowy i działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych. Trzykrotnie odbywały się tutaj także Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar płk. Aleksandra Wańkowicza (w latach 1935, 1936 i 1937).

W 2020 roku  w toruńskim parku miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odsłonięto odrestaurowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych.

Departament Promocji

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2021 r.

Konferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa przed zawodami o Puchar Gordona Bennetta, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP