Aktualności

Budowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach cieszy się dużym zainteresowaniem; na zdjęciu grupa zwiedzających plac budowy studentów Politechniki Poznańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Budowa nowego kompleksu szpitala na Bielanach cieszy się dużym zainteresowaniem; na zdjęciu grupa zwiedzających plac budowy studentów Politechniki Poznańskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Publiczna debata z udziałem komisarza UE ds. zdrowia

Inwestycje związane z medycyną, w tym budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach, będą tematem otwartego spotkania z komisarzem Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek (29 maja) w centrum kulturalno-kongresowym Jordanki w Toruniu. Komisarz Andriukaitis odwiedza nasz region na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego, który będzie też jego partnerem w dialogu obywatelskim. Można się jeszcze zgłosić do udziału w tym spotkaniu. Zapraszamy.

 

Organizowane przez Komisję Europejską od 2012 roku dialogi obywatelskie to jedna z form debaty publicznej z udziałem unijnych komisarzy. Uczestnicy mogą zadawać pytania i dzielić się refleksjami – jedynym ograniczeniem jest wskazana w zaproszeniu tematyka. Temat toruńskiego spotkania brzmi „Inwestujemy w zdrowie! Plan inwestycyjny dla Europy”.

 

– To będzie dobry moment, by porozmawiać o tym, jak powinna wyglądać publiczna służba zdrowia w Polsce i w Europie, w co i jak należy w tej sferze inwestować i co należy zrobić, by zlikwidować istniejące wciąż problemy z dostępem do nowoczesnego leczenia i diagnostyki – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

Debata odbędzie się w CKK Jordanki w Toruniu (al. Solidarność 1-3), początek o godz. 13.00. Żeby wziąć w niej udział należało się (do czwartku 25 maja) zarejestrować na stronie www.dialogobywatelski.pl. Transmisja wydarzenia online będzie dostępna na koncie facebookowym Komisji Europejskiej.

 

Vytenis Andiukaitis, komisarz UE od 2014 roku, jest Litwinem i lekarzem z zawodu, wcześniej był m. in. wicemarszałkiem litewskiego parlamentu i ministrem zdrowia swojego kraju. W poniedziałek przed debatą na Jordankach spotka się z marszałkiem Całbeckim w Urzędzie Marszałkowskim, a potem odwiedzi plac budowy nowej lecznicy na Bielanach.

 

Zaplanowana z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych. Wartość inwestycji to ponad pół miliarda złotych. Inwestycja ta jest pierwszym w Polsce przedsięwzięciem finansowanym z udziałem Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), będącego jednym z filarów planu inwestycyjnego dla Europy, i została wybrana przez KE, jako jeden z trzech finansowanych w ten sposób polskich projektów, do promowania w krajach członkowskich. Cieszy się też dużym zainteresowaniem społecznym, nie tylko w naszym regionie.  

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 maja 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2017 r.