Aktualności

Biskupin. fot. Marek Czarnecki
Biskupin. fot. Marek Czarnecki

„Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D” z nagrodami

Fotografie Marka Czarneckiego „Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D”  wykonane w unikalnej technice panoram stereoskopowych zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach fotograficznych.  Wystawę przygotowaną na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego prezentowaliśmy między innymi podczas Święta Województwa, na Światowej Wystawie EXPO w Mediolanie oraz podczas Bella Syway 2015.

 

Wystawa i album „Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D”, czyli fotograficzny zapis obszarów będących ikoną miast i gmin Kujaw i Pomorza, prezentują obrazy w unikalnej technice panoram stereoskopowych 3D, wykorzystywanej przez nielicznych fotografów na świecie. Tworzenie panoram stereoskopowych do powiększeń w dużych formatach dla celów wystawienniczych i albumowych jest skomplikowanym wyzwaniem, wymagającym odpowiedniego sprzętu oraz olbrzymiej wiedzy i precyzji w pracy nad zdjęciami. Nakład pracy w stosunku do tradycyjnej fotografii panoramicznej jest 10-ciokrotnie większy. Autor przy realizacji projektu wykonał około 30 tysięcy zdjęć składowych.

 

Ciechocinek, fot. Marek Czarnecki

Ciechocinek, fot. Marek Czarnecki

 

Marek Czarnecki, laureat Nagrody Marszałka 2014, jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych w dziedzinie fotografii artystycznej i ilustracyjnej. Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Poprzez swoją przynależność do elitarnych międzynarodowych organizacji fotograficznych, skupiających wybitnych twórców obrazu propaguje aktywnie Kujawy i Pomorze.

 

Rozmowa video z autorem.

 

Zdjęcia z wystawy oraz o albumu „Przestrzenie 3D Kujawsko-Pomorskiego” zdobywają kolejne nagrody na międzynarodowych konkursach. Wśród nich jest wyróżnienie HONORABLE MENTION 2015 na International Photography Awards (USA) w dwóch kategoriach „Specjal: Panoramic” oraz „Architecture: Historic”. Na międzynarodowym konkursie fotograficznym organizowanym przez MPA w Wielkiej Brytanii zdjęcie wykonane w Biskupinie znalazło się wśród 200 najlepszych zdjęć roku i zostało uhonorowane w uznaniu za wybitne umiejętności tworzenia obrazu fotograficznego tytułem MERIT w kategorii: „Overseas Landscape Travel Nature & Wildlife”. Na międzynarodowym konkursie MOSCOW INTERNATIONAL FOTO AWARDS album„Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D” został wyróżniony tytułem HONORABLE MENTION w kategorii „Book-Documentary”.

 

Kalwaria Pakoska, fot. Marek Czarnecki

Kalwaria Pakoska, fot. Marek Czarnecki

 

Wszystkie fotografie z albumu „Przestrzenie Kujawsko-Pomorskie 3D” na Facebookowym profilu województwa

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 listopada 2015 r.