Aktualności

Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Szopki, choinki i stroiki na przedświątecznych jarmarkach

W sobotę (10 grudnia) w oddziale Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbył się tradycyjny Jarmark Adwentowy połączony z rozstrzygnięciem Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. W niedzielę (11 grudnia) na przedświąteczne kiermasze zaprosiły Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

W ramach Jarmarku Adwentowego w Przysieku odbyły się kiermasze produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych, produktów regionalnych i lokalnych, wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego oraz pokazy wykonywania dekoracji świątecznych. Podczas imprezy ogłoszone zostały wyniki Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Konkurs współorganizuje Urząd Marszałkowski.

 

Na kiermasz do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zjechało ponad stu twórców z całej Polski, którzy zaprezentowali tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki. Na stoiskach zobaczyć można było słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Garncarze zaprezentowali całą gamę wyrobów ceramicznych. Podziwiać byłomożna również wyroby z wikliny, kolorowe łowickie wycinanki, drewniane i szmaciane zabawki oraz oryginalną biżuterię. Miłośnicy tradycyjnych smaków zakupili wędliny, miody, chleb na zakwasie, sękacze, pierniki, domowe wypieki i przetwory.

 

Podczas kiermaszu bożonarodzeniowego w muzeum we Włocławku na kilkudziesięciu stoiskach regionalnych twórców można było nabyć unikatowe, inspirowane tradycyjnym wzornictwem ludowym ozdoby na choinkę i do dekoracji wnętrz. Poszukiwacze oryginalnych prezentów mogli liczyć na stoiska z rzeźbami ludowymi, zabawkami z drewna, ceramiką, obrusami, biżuterią wyrobami ze skóry oraz bombkami z dedykacjami malowanymi na miejscu. Pojawiły się też stoiska z żywnością. Specjalnie z myślą o kiermaszu przygotowana przygotowano wystawę okolicznościową „Mak w tradycji wigilijnej”.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku są jednostkami organizacyjnymi samorządu województwa.

 

Czytaj też: W przedświątecznym klimacie

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2016 r.

 

Jarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plJarmark Adwentowy w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plKiermasz w Muzeum Etnograficznym w Przysieku, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl