Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Forum Ekonomii Społecznej

Środowiska zaangażowane na rzecz rozwoju i promocji ekonomii społecznej spotkały się 8 grudnia w Toruniu na konferencji poświęconej sukcesom i problemom tego sektora, odbywającej się w ramach kujawsko-pomorskiego Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej (5-9 grudnia). Osiem nowych podmiotów odebrało podczas spotkania certyfikat Zakup Prospołeczny.

 

Konferencję otworzyły wystąpienia gości z zagranicy – argentyńskiego biskupa Ariela Edgarda Torrado Mosconiego i palestyńskiego księdza katolickiego Bashara Fawadleha oraz przedstawicieli włoskiej firmy spożywczej Ferrero, angażującej się w projekty związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Biskup Torrado Mosconi mówił o prowadzonych przez argentyński Kościół katolicki projektach, których celem jest wydźwignięcie z biedy mieszkańców tamtejszych dzielnic nędzy. Jego wystąpienie nosiło tytuł „Z peryferii egzystencjalnych do godności i samodzielności”. Ksiądz Fawadleh, pracujący m. in. wśród młodzieży na Zachodnim Brzegu Jordanu, opowiedział o ekonomii społecznej w aspekcie różnic kulturowych. Blok zakończyła krótka prelekcja przedstawicieli Ferrero, światowego giganta na rynku słodyczy, na temat tego, jak firma dba o lokalne społeczności, pracowników i środowisko.

 

Przyznawane w tym roku po raz pierwszy wyróżnienia Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej odebrali reprezentanci sześciu kujawsko-pomorskich miast, gmin i powiatów:

 

  • Aleksandrowa Kujawskiego
  • Bydgoszczy
  • gminy Lubicz w pow. toruńskim
  • miasta i gminy Łasin w pow. grudziądzkim
  • powiatu nakielskiego
  • powiatu tucholskiego.

 

Za wsparcie i budowanie dobrego klimatu dla podmiotów tego sektora przyznaje je Regionalny Komitet Ekonomii Społecznej

 

Podczas konferencji odbyła się też ceremonia wręczenia nowych certyfikatów znaku promocyjnego Zakup Prospołeczny. – Oznaczenie takie jest gwarancją wysokiej jakości produktu czy usługi i jednocześnie informacją dla klientów, że nabywając je wspierają tych, którzy z wysiłkiem każdego dnia walczą o samodzielność życiową i ekonomiczną. To komunikat: kupując zyskujesz i wspierasz. Posiadanie takiego godła bardzo się rzetelnym firmom społecznym opłaca – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który jest honorowym patronem toruńskiego forum.

 

 

Forum i konferencję zorganizowały marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, który przygotował też I Kujawsko-Pomorskie Forum Pomocy Społecznej (Toruń, 7 grudnia 2016), poświęcone m. in. przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i specjalistycznym usługom opiekuńczym.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2016 r.  

ostatnia aktualizacja: 9 grudnia 2016 r.

 

Forum Ekonomii Społecznej, fot. ROPS ToruńForum Ekonomii Społecznej, fot. ROPS ToruńForum Ekonomii Społecznej, fot. ROPS ToruńForum Ekonomii Społecznej, fot. ROPS Toruń