Aktualności

W Filharmonii Pomorskiej zabrzmią między innymi utwory Wieniawskiego i Czajkowskiego, fot. Tymon Markowski
W Filharmonii Pomorskiej zabrzmią między innymi utwory Wieniawskiego i Czajkowskiego, fot. Tymon Markowski

Weekend z kulturą

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą w regionie polecamy koncert w Filharmonii Pomorskiej kończący wojewódzkie obchody 100. rocznicy urodzin Jerzego Pietrkiewicza, podczas którego usłyszymy światowe prawykonanie utworu „To Holy Mother of Skępe” Roxanny i Andrzeja Panufników, a także przegląd teatralny w toruńskiej Od Nowie, wystawy w toruńskich galeriach,  konkurs piosenki dziecięcej w Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski) oraz przedświąteczne kiermasze i warsztaty w muzeach w Toruniu i Włocławku.

 

Światowe prawykonanie utworu „To Holy Mother of Skępe” to jeden z punktów koncertowego zakończenia wojewódzkich obchodów 100. rocznicy urodzin Jerzego Pietrkiewicza, które odbędą się w piątek (9 grudnia) w Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Kaia Bumanna oraz śpiewaczki Katarzyny Jaracz i skrzypaczki Amelii Maszońskiej zabrzmią także: II Koncert skrzypcowy Wieniawskiego i suita z baletu „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego. Więcej na stronie filharmonii.

 

W niedzielę (11 grudnia) w klubie Od Nowa odbędzie się finał Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR) w dziedzinie teatru. Na scenie zaprezentują się zespoły teatralne z całego województwa, które pokażą zarówno spektakle klasyczne, jak i propozycje autorskie. Więcej na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, organizatora przeglądu.

 

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu w piątek (9 grudnia) wręczenie nagród i wernisaż wystawy podsumowującej projekt „hurra!TEKTURA”. Na ekspozycje składają się realizacje intermedialne (filmy animowane, instalacje, obiekty, design, kompozycje malarskie), których tematem jest papier. Więcej informacji na stronie galerii.

 

„Komu bije Dada?” to tytuł wystawy studentów i absolwentów Wydziału Fotografii i Dynamicznego Obrazu Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Bukareszcie, której wernisaż odbędzie się w piątek (9 grudnia) w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ekspozycja ma na celu prześledzenie wątków dadaistycznych w twórczości młodego pokolenia rumuńskich fotografików i filmowców. Więcej na stronie CSW.

 

W weekend (9-11 grudnia) w Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski) odbędzie się finał Ogólnopolskiego XXXII Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Mikrofon dla najmłodszych”. Uczestnicy (dzieci i młodzież w wieku do 16 lat) rywalizują w trzech grupach wiekowych. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia (statuetki „Wiktoria” i nagrody rzeczowe), a ponadto Grand Prix dla indywidualności festiwalu. Młodych wokalistów oceniać będzie profesjonalne jury pod przewodnictwem muzyka i teatrologa Roberta Zapory. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Więcej.

 

Zapraszamy także na XVIII Konkurs Chórów Amatorskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka, który odbędzie się w niedzielę (11 grudnia) w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Podczas zmagań wystąpi pięć zespołów: chór św. Antoniego z Torunia, towarzystwo śpiewacze „Lutnia” im. Marcelego Kadleca z Torunia, chór parafialny pw. św. Cecylii z Chełmży, chór akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Bydgoszczy i chór nauczycielski „Con Anima” z Torunia.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i Filharmonia Pomorska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2016 r.