Aktualności

fot. Janusz Bochenek

Promocja muzyki Chopina w Wielkiej Brytanii

Finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Paweł  Wakarecy wystąpi dzisiaj (27 kwietnia) w kościele św. Idziego w Edynburgu oraz w czwartek (30 kwietnia) w Westminster Cathedral Hall w Londynie. To już ostatnie dwa koncerty w ramach tegorocznego cyklu czterech zagranicznych recitali „Muzyczne barwy regionu Chopina” w miejscach związanych z Fryderykiem Chopinem.

 

W podróż po Wielkiej Brytanii Fryderyk Chopin udał się za namową swej ulubionej uczennicy Jane Stirling. Podczas pobytu w Szkocji bardzo już schorowany artysta dał wiele prywatnych recitali na arystokratycznych salonach oraz dwa publiczne występy w Merchant Hall w Glasgow i w Hopetoun Rooms w Edynburgu. Ostatni koncert w życiu dał 16 listopada 1848 roku w sali Guildhall w Londynie, na rzecz polskich emigrantów.

Koncertom Pawła Wakarecego w Wielkiej Brytanii patronować będzie ambasador RP Witold Sobków. Samorząd województwa reprezentować będą wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz radni sejmiku Anna Janosz i Piotr Kwiatkowski. Spotkają się oni z konsulem generalnym RP w Edynburgu, przedstawicielami rządu Szkocji, władz lokalnych oraz środowiskami kulturalnymi.

Tegoroczną odsłonę projektu zapoczątkował występ artysty na początku marca w Pałacu Nymphenburg w Monachium. Więcej informacji o tym wydarzeniu tutaj.

Projekt „Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako marki kulturowej regionu w latach 2014-2015” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

27 kwietnia 2015 r.