Aktualności

Dotacja na prom

Dotacja na prom

Samorząd województwa dofinansuje generalny remont promu na Wiśle w Nieszawie. Jednostka pływa od ponad 20 lat, ostatnio została dopuszczona do żeglugi jedynie warunkowo. Uchwałę o dotacji celowej dla samorządu Nieszawy przyjął dziś (24 kwietnia) sejmik.

 

Będący własnością miasta prom jest funkcjonalnym przedłużeniem drogi powiatowej, jedyną przeprawą na sześćdziesięciokilometrowym odcinku rzeki. Rocznie przewozi kilkadziesiąt tysięcy osób i 10 tysięcy aut. Jest też lokalną atrakcją turystyczną, latem odbywają się na nim koncerty muzyki klasycznej.

 

Obecnie jego trwanie jest poważnie zagrożone. – Jeśli nie przejdzie generalnego remontu nie otrzyma świadectwa klasy Polskiego Rejestru Statków zaświadczającego, że jest bezpieczny, a więc nie będzie mógł pływać. Gmina miejska Nieszawa zwróciła się do nas o pomoc. Udzielamy jej wsparcia – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Jednostka musi zostać przetransportowana do stoczni remontowej i ustawiona w suchym doku, gdzie zostanie wymienione poszycie dna. Remontowi zostaną poddane również silnik i system hydrauliczny, a instalacja elektryczna oraz systemy ostrzegania i nawigacji przejdą niezbędną konserwację. To remonty absolutnie niezbędne. Samorządowe władze Nieszawy chciałyby też wyremontować pokład i sterówkę. Dotacja wynosi 127 tysięcy złotych.

 

  • Porządek obrad sesji sejmiku 24 kwietnia tutaj

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 kwietnia 2015 r.