Aktualności

Krążek Filharmonii Pomorskiej z Fryderykiem 2015

Krążek Filharmonii Pomorskiej z Fryderykiem 2015

Płyta Capelli Bydgostiensis z utworami Grażyny Bacewicz, do której materiał zarejestrowano podczas koncertu z okazji sześćdziesięciolecia Filharmonii Pomorskiej, został nagrodzony tegorocznym Fryderykiem, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem polskiego środowiska muzycznego.

 

Capella Bydgostiensis to orkiestra kameralna Filharmonii Pomorskiej. W albumie, który nagrała pod dyrekcją Mariusza Smolija, znalazły się Symfonia na orkiestrę smyczkową (uważana za najważniejszą pozycję w dorobku kompozytorskim Bacewicz), Koncert na orkiestrę smyczkową oraz Kwintet fortepianowy nr 1, nagrany z udziałem pianistki Ewy Kupiec, artystki której wykonania współczesnej muzyki klasycznej cieszą się uznaniem międzynarodowej publiczności muzycznej. Kupiec i Smolij, polscy artyści o międzynarodowej renomie i ugruntowanej pozycji w muzycznym świecie – oboje występowali z czołowymi europejskimi orkiestrami symfonicznymi i w najbardziej prestiżowych salach koncertowych globu) poświęcają wiele uwagi promowaniu polskiej kultury. Nagranie, dokonane dla wytwórni Naxos, jednej z wiodących na światowym rynku firm fonograficznych, to jedno z takich poloniców. Płyta od początku zbiera znakomite recenzje.

 

Gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015 w kategorii muzyki klasycznej, z udziałem pani dyrektor FP Eleonory Harendarskiej, odbyła się wczoraj (23 kwietnia) w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego. Bydgoska płyta została nagrodzona w kategorii „najlepszy polski album za granicą”. 

 

Podobnie jak inne jubileuszowe wydawnictwa Filharmonii Pomorskiej, można ją nabyć w kasie biletowej FP. Więcej informacji na stronie filharmonii, która jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też Nowy jubileuszowy krążek Filharmonii Pomorskiej

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 kwietnia 2015 r.