Aktualności

Wizyta Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą we Włocławku

W środę (11 lutego) gościliśmy w Kujawsko-Pomorskiem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głównym punktem wizyty było spotkanie z samorządowcami Włocławka oraz samorządowymi reprezentacjami powiatów południowo-wschodniej części regionu z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego.

 

Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego wygłoszone we Włocławku (audio)

 

To kolejna wizyta głowy pastwa w naszym województwie. To u nas, konkretnie w Grudziądzu, prezydent Komorowski ogłosił latem 2013 swój projekt ustawy (przyjętej już przez Sejm), umożliwiającej wytyczanie rowerowych i pieszych szlaków turystycznych na wałach przeciwpowodziowych, uzyskując dla niego poparcie marszałków ośmiu województw. Także u nas, podczas posiedzenia Konwentu Marszałków w Toruniu (wrzesień 2013), przedstawił publicznie prezydencki program polityki rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny”.

Nasza marszałkowska administracja ściśle współpracuje z Kancelarią Prezydenta w pracach nad nowym prawem dotyczącym ochrony ładu przestrzennego. Prezydencki projekt tak zwanej ustawy krajobrazowej nie wyszedł co prawda dotąd w Sejmie poza pierwsze czytanie, ale udało się wokół niego zgromadzić wiele środowisk (we wrześniu 2014 o jej jak najszybsze uchwalenie zaapelował Konwent Marszałków, autorem stanowiska był marszałek Piotr Całbecki). Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego konsekwentnie podtrzymuje zapoczątkowaną przez prezydenta debatę na temat koniecznych instrumentów ochrony krajobrazu i jakości przestrzeni publicznej. Dobrym przykładem konkretnych działań w tym kierunku jest nasz (rozstrzygnięty właśnie) konkurs architektoniczny na projekt energooszczędnego domu jednorodzinnego, harmonijnie wpisującego się w krajobraz Kujaw i Pomorza oraz naszą lokalną tradycję. Więcej na ten temat tutaj.

 

Warto podkreślić, że prezydent Komorowski przyjął w ubiegłym roku Złoty Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

W spotkaniu we włocławskim Centrum Kultury Browar B uczestniczył także marszałek Piotr Całbecki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 lutego 2015 r.