Aktualności

Nagrodzony projekt

Architektura dla Kujaw i Pomorza

Znamy wyniki zorganizowanego przez samorząd województwa oraz oddziały bydgoski i toruński Stowarzyszenia Architektów Polskich konkursu architektonicznego na projekt energooszczędnego domu jednorodzinnego, nawiązujący do naszych najlepszych regionalnych tradycji budownictwa wiejskiego i podmiejskiego. Zwycięską pracę przygotowało katowickie biuro Ostrowski Architektura.

 

– Chodziło o znalezienie współczesnych wzorców zabudowy jednorodzinnej harmonijnie wpisującej się w krajobraz Kujaw i Pomorza oraz naszą lokalną tradycję, promowanie dobrej architektury i wysokich standardów ładu przestrzennego. Szerszy kontekst to odbywająca się obecnie publiczna debata na temat zaproponowanych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego rozwiązań dotyczących ochrony krajobrazu i powstałego z inicjatywy głowy państwa raportu „Przestrzeń życia Polaków” – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Konkurs, w którym uczestniczyć mogli architekci i studenci architektury, a także pracownie architektoniczne i zespoły projektantów, ogłoszono oficjalnie jeszcze w listopadzie. Do rywalizacji zgłoszono 129 prac w tym 10 w kategorii studenckiej. Zwycięzców wyłonił sąd  konkursowy złożony z architektów (członków SARP). Pula nagród wynosi 65 tysięcy złotych.

 

W kategorii dla architektów zwyciężyli Grzegorz Ostrowski i Karol Jackiewicz z katowickiego biura projektowego Ostrowski Architektura. Nagrodę przyznano za uzyskanie nowego, współczesnego wyrazu architektonicznego zabudowy, przy zachowaniu utrwalonych w tradycji regionu charakteru i formy jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej z zabudową gospodarczą oraz zastosowanie pasywnych rozwiązań energooszczędnych (bierne wykorzystanie energii słonecznej oraz system zapewniający niskie zużycie energii) i tradycyjnych materiałów budowlanych. Autorzy uzyskali lapidarną formę przestrzenno-funkcjonalną o wskazanych wyżej walorach, tworząc  przejrzysty układ – relację dwóch budynków, aranżując przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną dla różnych form życia rodzinnego. Za ciekawe należy uznać otwarte przestrzenie funkcjonalne, wbudowane w zaproponowaną strukturę. W części mieszkalnej projekt trafnie wiąże przestrzeń drugiej kondygnacji z pokojem dziennym usytuowanym na parterze budynku, tworząc ciekawy układ całości – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Laureaci pierwszej nagrody zgarną 25 tysięcy złotych.

 

Pozostali laureaci w kategorii dla architektów:

  • II nagroda – Staruń Wanik Architekci (Warszawa); zespół autorski: Paulina Staruń i Szymon Wanik,
  • III nagroda – JPP Architekci (Gdynia); zespół autorski: Marek Panowski, Paweł Świątkiewicz, Jerzy Świątkiewicz,

W kategorii dla architektów przyznano także 4 wyróżnienia (więcej tutaj).

 

W kategorii dla studentów architektury nagrodę  (3 tysiące złotych) otrzymała praca Małgorzaty Polakowskiej i Piotra Kaczyńskiego (Łapy, województwo podlaskie). Proponowane rozwiązanie to interesująca koncepcja „pierwszego domu”, stanowiącego przykład obiektu odnoszącego się do tradycyjnych form, stworzonych przez współczesne w wyrazie rozwiązania oparte o popularne, łatwo dostępne materiały budowlane – oceniła kapituła. W kategorii dla studentów przyznano także 4 wyróżnienia.

 

Więcej o wynikach konkursu tutaj

 

Uroczysta gala wręczenia nagród oraz otwarcie wystawy najlepszych prac odbędzie się w czwartek (12 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

10 lutego 2015 r.