Aktualności

fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Ferie w regionie

W Kujawsko-Pomorskiem trwa czas odpoczynku od nauki. Zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnej oferty zajęć, warsztatów i imprez kulturalnych przygotowanych przez wojewódzkie instytucje kultury. Ferie zimowe potrwają do 1 marca.

 

W najbliższy weekend (21-22 lutego) zapraszamy do odkrywania tajemnic naszego regionu w ramach akcji „Poznaj region z przewodnikiem”. Internetowe zapisy na bezpłatne zwiedzanie tutaj  Więcej informacji tutaj.   

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka  zaprasza na zajęcia plastyczne „W 10 dni dookoła świata”. Uczestnicy poznają afrykańską sztukę, odkryją pejzaże Holandii, wyczarują meksykańskie kaktusy, stoczą walkę z hiszpańskim bykiem oraz wdrapią się na wieżę Eiffla. Malarstwo, rysunek, kolaż, rzeźba w glinie, to techniki, które uczestnicy spotkań będą mogli wykorzystać przy realizacji swoich prac. Warsztaty są skierowane do osób indywidualnych  i grup zorganizowanych. Więcej informacji na stronie www.galeriadziecka-eduart.pl. Zapisy pod numerami telefonów (56) 622 75 34 i 56 645 15 88.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

 

Centrum przygotowało dla młodzieży warsztaty taneczne o różnym stopniu zaawansowania. Uczestnicy zajęć będą zgłębiać techniki tańca modern jazz i współczesnego. W programie także ćwiczenia poświęcone inspiracjom ruchowym i improwizacji we współpracy z partnerem. Pięciodniowe warsztaty rozpoczną się w poniedziałek (23 lutego). Więcej informacji na stronie www.wok.bydgoszcz.com. Zgłoszenia pod numerem telefonu 600 227 962.

 

Opera Nova w Bydgoszczy

 

Bydgoska Opera Nova proponuje przedstawienie skierowane do całych rodzin – balet „Sen nocy letniej” (21, 22, 23 i 24 lutego). Spektakl adresowany jest do miłośników baletu klasycznego w różnym wieku. Romantyczny nastrój historii słynnej komedii Szekspira zbudują światła i projekcje video.

Poniedziałkowe (23 lutego) przedstawienie jest organizowane w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”. Bilety na spektakl będzie można wygrać w konkursach organizowanych przez media regionalne.

 

Więcej informacji na stronie www.opera.bydgoszcz.pl  

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy

 

Młodych melomanów Filharmonia Pomorska zaprasza w poniedziałek (23 lutego) na koncert „Bajkowy Hollywood”. W programie muzyka z bajek i filmów: „Król Lew”, „Shrek”, Pocahontas”, „Tarzan”. „Alladyn”. „Zorro” „Władca Pierścieni” i „Piraci z Karaibów”.  Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”. Darmowe wejściówki mogą odbierać rodziny wielodzietne i grupy zorganizowane w kasach filharmonii.  Więcej informacji na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

 

W Teatrze Muzycznym przez pierwszy tydzień ferii piosenkarze-amatorzy w cyklu warsztatów i prelekcji  „Akademia Piosenki” biorą udział. Prowadzący zajęcia przybliży uczestnikom specyfikę m.in. poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. Wyjaśnij także jak posługiwać się głosem, jako instrumentem muzycznym. Spotkania zakończy wspólny koncert, który odbędzie się w piątek (20 lutego). Więcej informacji na stronie www.teatrmuzyczny.torun.pl.

 

Teatr im. W. Horzycy w Toruniu

 

Zajęcia artystyczne i spektakl „Pippi Pończoszanką” to propozycja skierowana do rodzin wielodzietnych na ostatni weekend ferii.  W piątek (28 lutego) odbędą się trzy warsztaty: „Kto to jest artysta”, „Teatralny plac zabaw” oraz „Kraina 1000 i jednej bajki”. Następnego dnia (1 marca) zapraszamy na przedstawienie o przygodach sympatycznej dziewczynki o marchewkowych włosach i piegach.

 

Bilety na warsztaty i spektakl będzie można wygrać w konkursach organizowanych przez media regionalne. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne”. Więcej informacji na stronie www.teatr.torun.pl.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

 

„Archeoferie – życie w biskupińskim grodzie” to propozycja Muzeum w Biskupinie na pierwszy tydzień ferii. Uczestnicy zajęć poznają jak wyglądało życie w biskupińskim grodzie, wykonują ozdoby z gliny oraz próbują dawnych smakołyków. Na piątek (20 lutego) organizatorzy zaplanowali archeologiczny bal przebierańców. Oferta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych z gminy Gąsawa. Więcej informacji na stronie www.biskupin.pl i pod numerem telefonu (52) 302 50 55 lub 795 268 793 

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

 

Toruńskie muzeum zaprasza na „Bajeczne środy”, w ramach których przewidziano słuchanie opowieści ludowych w małej izdebce. Podczas czwartkowych spotkań „Kociołek ze sztuką” dzieci poznają regionalny folklor oraz zdobnictwo ludowe. Ponadto dla grup zorganizowanych przygotowano gry i zabawy towarzyskie naszych pradziadków oraz twórcze zajęcia artystyczne działające na wyobraźnię. Zapisy pod numerem telefonu (56) 622 89 43. Więcej informacji na stronie www.etnomuzeum.pl.  

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

 

Muzeum zaprasza na rodzinne warsztaty ze sztuką. W muzealnej pracowni w czwartek (19 lutego) uczestnicy zajęć stworzą nowoczesne misy, wazony i figury wykorzystując recyklingowe materiały. Następny czwartek (26 lutego) upłynie na próbach ożywienia martwej materii – rzeźby.

 

Grupy zorganizowane zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego we Włocławku i udziału w warsztatach poświęconych nauce wykonywania bibułkowych kwiatów, lepieniu naczyń z gliny oraz wycinaniu własnych firanek z papieru.

 

W skansenie w Kłóbce uczniowie poznają zasady kaligrafii, nauczą się wytwarzać tradycyjne produkty wsi kujawskiej i spotkają się z pszczelarzem.

 

Więcej informacji o ofercie i zapisy na zajęcia pod numerem telefonu (54) 232 30 01 i na stronie www.muzeum.wloclawek.pl.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy przygotowała serię zajęć edukacyjnych oraz pokazy filmów. Program obejmuje między innymi warsztaty plastyczne oraz teatralne, głośne czytanie książek, a także gry i zabawy dla najmłodszych.  Szczegółowy harmonogram na stronie www.biblioteka.bydgoszcz.pl/ferie-w-bibliotece.

 

Książnica Kopernikańska w Toruniu

 

Filie Książnicy Kopernikańskiej zapraszają najmłodszych czytelników do spędzania wolnego czasu w bibliotece. Pracownicy przygotowali atrakcyjne zajęcia plastyczne i gry planszowe. W fili numer 5 (ulica Lubicka 45c) w piątek (27 lutego) odbędą się warsztaty „Lot w kosmos”. Dzieci zbudują od podstaw scenografię nawiązującą do tematu zajęć, która stanie się areną gier i zabaw rozwijających wyobraźnię i kreatywność. Lista filii na stronie www.ksiaznica.torun.pl.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Etnograficzne w Toruniu,  Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Bydgoszczy są jednostkami kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lutego 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2015 r.