Aktualności

Zakochani w Chełmnie

Zakochani w Chełmnie

Walentynki Chełmińskie 2015, czyli doroczne obchody dnia świętego Walentego w województwie kujawsko-pomorskim, w mieście zakochanych rozpoczną się jutro (11 lutego), a zakończą w niedzielę (15 lutego). W programie obchodów przewidziano Jarmark Świętego Walentego, koncerty i wystawy. Gwiazdą weekendu będzie Kamil Bednarek. Wydarzenie odbędzie  się pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego i przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.  

 

Kilkudniowe, walentynkowe obchody w Chełmnie rozpoczną się w Bibliotece Publicznej im. W. Fiałka spektaklem „Nic nowego pod słońcem” w wykonaniu  Sławomira Hollanda W programie utwory poetów dwudziestolecia międzywojennego m.in.: Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Bolesława Leśmiana. Następnego dnia (12 lutego) w tej samej placówce nastąpi otwarcie wystawy „Chełmno komiksem malowane” połączone z prelekcją „Zakochani w polskim komiksie”.

 

W piątek (13 lutego) w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie odbędą się  warsztaty  „Alchemia i Amory w kuchni”. Uczniowie szkół gastronomicznych swoje umiejętności kulinarne oraz barmańskie. Tego samego dnia wieczorem,  w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie melomani wysłuchają najpiękniejszych przebojów operetkowych podczas koncertu „Operetka PrzeBoye i jej czułe słówka” w wykonaniu zespołu Operus Arte.

 

Sobota (14 lutego) to kulminacja obchodów z udziałem mieszkańców i licznie zgromadzonych przyjezdnych. Na chełmińskim rynku o godzinie 9 rozpocznie się Jarmark Świętego Walentego. Na straganach będzie można zaopatrzyć się w drobiazgi – od słodyczy po biżuterię. Zmotoryzowani będą mogli sprawdzić stan techniczny swoich pojazdów w „PIT STOPIE”, a turyści i mieszkańcy o 12 podczas happeningu stworzą śladami swoich dłoni ikonę w kształcie serca. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej zaplanowano na 14 otwarcie wystawy „Chełmno miasto zabytków i zakochanych”. Pół godziny później obok Bramy Grudziądzkiej rozpocznie się inscenizacja wielkiej miłości Oleńki i Kmicica.

 

W Gimnazjum nr 1 w Chełmnie o godzinie 16 rozpocznie się charytatywny maraton zumby. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie ciężko chorej Claudii, która urodziła się z wadą mózgu.  Wstęp 20 złotych od osoby. Zapisy i informacja pod numerem telefonu 508 160 163 oraz mailowo mb25michal@wp.pl.

 

Po południu na jarmarkowej scenie nastąpi powitanie uczestników parady „Miłość historią pisana”, koncert finałowy VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Miłosne oraz maraton zumby z udziałem publiczności.  Wieczorem zaplanowano spektakl „Walentynkowy taniec z ogniem” przygotowany przez artystów pracowni „Maswerk”. Na zakończenie zaplanowano występ gwiazdy wieczoru – Kamila Bednarka.

 

Tego samego dnia w kościele farnym odbędą się spotkania przy relikwiach świętego Walentego, które zakończą się o godzinie 17 uroczystą mszą świętą w intencji małżonków i jubilatów z udziałem chóru Chorus Culmensis.

 

Tegoroczne świętowanie zakończy się w niedziele (15 lutego) o godzinie 17 walentynkowym koncertem „Zakochać się w muzyce” w chełmińskiej farze.

 

Program obchodów dnia świętego Walentego tutaj.

 

Organizatorami imprezy są Chełmiński Dom Kultury, Urząd Miasta Chełmna i parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

 

Więcej informacji na www.chelmno.pl.

 

W sobotę od 10 do 14 będzie możliwość zwiedzania zabytkowych kościołów Chełmna, które zostały odrestaurowane dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.  W zabytkowych obiektach  przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie i remontowe. Więcej informacji tutaj.

 

Fot. Chełmiński Domu Kultury, Urząd Miasta Chełmno

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lutego 2015 r.