Aktualności

Podsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj Kuras
Podsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj Kuras

Prelekcje dla maluchów

Specjalnym pokazem z udziałem dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Toruniu oraz Niepublicznego  Przedszkola „Brzdąc” w Chełmnie zakończyliśmy 7 września w Urzędzie Marszałkowskim realizację projektu „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec”. W organizowanych w ramach przedsięwzięcia spotkaniach ze światem nauk ścisłych wzięło udział w sumie 5,4 tysiąca maluchów.

 

– Z myślą o przedszkolakach z regionu przygotowaliśmy ofertę atrakcyjnych i pobudzających wyobraźnię zajęć zachęcających do odkrywania tajemnic przyrody. Proste ale ciekawe doświadczenia zachęcające do samodzielnego eksperymentowania i obserwacji otaczającego świata zostały bardzo dobrze przyjęte przez dzieci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zajęcia w ramach dwóch edycji projektu „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały Naukowiec” były realizowane od października 2013 do kwietnia 2015 roku. Przedsięwzięcie polegało na organizacji bezpłatnych pokazów, eksperymentów oraz warsztatów z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych oraz astronomii z czynnym udziałem dzieci. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 3,7 tysiąca dzieci z 72 przedszkoli, w tym z 36 placówek z obszarów wiejskich (lista). W drugiej edycji brało udział 1,6 tysiąca maluchów z 50 przedszkoli z obszarów wiejskich (lista).

 

Podczas zajęć prowadzonych przez doświadczonych animatorów maluchy zobaczyły między innymi znikającą szklankę, jajko zasysane do butelki, piorun w kuli, dowiedziały się też jak zbudować odlotową rakietę  oraz jak możliwe jest zgaszenie płomienia dźwiękiem.  Dzieci brały także udział w warsztatach pod hasłem „Szkiełko i oko” oraz „Elektrostatyczne przyciąganie”. Przedsięwzięcie realizowała Fundacja im. Aleksandra Jabłońskiego.

Projekt był finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 września 2015 r.

 

Podsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj KurasPodsumowanie projektu „Mały naukowiec”, fot. Mikołaj Kuras

Więcej zdjęć w galerii