Aktualności

Powstaje obwodnica Brodnicy

Powstaje obwodnica Brodnicy

Ruszyły prace na budowie obwodnicy Brodnicy. Koszt powstania omijającej centrum nowej trasy o długości 1,5 kilometra, to blisko 48 milionów złotych. Trwają też przygotowania do budowy obejścia Inowrocławia. To zadania, które uwzględnia Kontrakt Terytorialny Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

– Na obu inwestycjach skorzystają zarówno kierowcy jak i mieszkańcy, obwodnice wyprowadzają bowiem uciążliwy ruch tranzytowy poza centra miast. To szczególnie ważne w przypadku najbardziej przecież uczęszczanych dróg krajowych. Warto przypomnieć, że budowę obwodnic Brodnicy i Inowrocławia uwzględnia nasz kontrakt terytorialny  – mówi marszałek Piotr Całbecki. Więcej o Kontrakcie Terytorialnym tutaj

Nowa obwodnica w Brodnicy o długości 1,4 kilometra będzie przebiegać w ciągu drogi krajowej nr 15 i odciąży zatłoczone centrum miasta. Trasa zacznie się na obecnym rondzie Toruńskim, następnie odbije na północny-zachód i estakadą pobiegnie nad linią kolejową i ulicą Wiejską i zakończy się na obecnym skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Kolejowej. Planowane jest tam również rondo. Takie rozwiązanie oznacza, że nie będzie już konieczności zatrzymywania się na przejeździe przy ul. Kolejowej.

Obwodnica Brodnicy w ciągu drogi krajowej nr 15 zostanie wybudowana przez konsorcjum spółek z grupy Skanska. Wyboru wykonawcy dokonał bydgoski oddział GDDKiA w zorganizowanym przetargu, w którym wpłynęło dziesięć ofert. Pierwsze prace już ruszyły. Wykonawca oczyścił teren z drzew i krzewów, rozpoczął pierwsze prace ziemne, usuwanie kolizji wodociągowych i energetycznych oraz wykonanie pali pod fundamenty podpór przyszłej estakady. Obwodnica ma być gotowa w połowie 2016 roku (13 miesięcy bez okresów zimowych).

To kolejny krok do całkowitego wyprowadzenia tranzytu z centrum Brodnicy. Wcześniej otwarta została obwodnica wschodnia, która przejęła ciężki ruch z drogi wojewódzkiej nr 560 w kierunku Rypina. Została ona sfinansowana m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich do końca lipca 2015 roku zmodernizuje też  most w ciągu ul. Sienkiewicza (więcej na ten temat tutaj).

GDDKiA wyłoniła już także wykonawcę obwodnicy Inowrocławia. Konsorcjum firm Mirbud S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów „Erbedim” Sp. z o.o. zrealizuje zadanie za kwotę ponad 359 milionów złotych w systemie „projektuj i buduj”. Odcinek powinien być gotowy za 3 lata (27 miesięcy bez okresów zimowych)

Inwestycja zakłada budowę 19 km trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Obwodnica ominie miasto od wschodu i znacznie skróci czas przejazdu kierowców jadących na trasie Toruń – Poznań. W planie jest budowa 3 węzłów drogowych ( „Latkowo”, „Jacewo” i „Tupadły” ), kilkunastu obiektów inżynierskich a także przebudowa istniejącej sieci drogowej.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 stycznia 2015 r.