Aktualności

fot. Tymoteusz Tymiński

Książki w nowoczesnych warunkach

Zakończył się kapitalny remont pomieszczeń Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Obecnie trwa montaż regałów w magazynach, a zabiory wracają do gmachu głównego. Dzięki środkom z budżetu województwa budynek przeszedł gruntowną modernizację. Wartość inwestycji to prawie 11 milionów złotych.

 

– Zakończona modernizacja to pierwsza tak duża inwestycja w siedzibie biblioteki. Zainstalowane systemy przeciwpożarowe i wentylacyjne stworzą optymalne warunki do przetrzymywania cennego księgozbioru – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Remont Książnicy Kopernikańskiej mieszczącej się przy ulicy Słowackiego 8 w Toruniu rozpoczął się wiosną 2013 roku. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się wygospodarować dodatkową powierzchnię magazynową. Wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi. W ramach prowadzonych prac udało się także odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków.
W całym budynku został zainstalowany nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny, który zapewni mikroklimat o odpowiednich parametrach (temperatura od 14 do 16 stopni Celsjusza, wilgotność od 45 do 55 procent). Magazyny zostały wyposażone w system ochrony przeciwpożarowej i bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną. Na każdej kondygnacji zamontowano czujniki dymu, drzwi przeciwdymowe i system gaszenia gazem. Zainstalowano także antywłamaniowy monitoring ruchu i obrazu.
Obecnie trwa montaż regałów w magazynach. Zbiory Książnicy wracają z magazynów zastępczych. Do przeniesienia jest 460 tysięcy woluminów. Wypożyczalnia oraz czytelnie wznowią działalność prawdopodobnie w maju tego roku.
Do 30 kwietnia będzie funkcjonowała tymczasowa wypożyczalnia książek w budynku dawnego kina „Grunwald” przy ulicy Warszawskiej 11. Szczegółowe informacje na temat zasad udostępniania zbiorów są dostępne na stronie internetowej biblioteki oraz w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym, tel. 56 622 66 42 w. 103.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.
 
fot. Tymoteusz Tymiński
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 stycznia 2015 r.