Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk
Fot. Łukasz Piecyk

Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO

Obradował Komitet Monitorujący naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Tematem posiedzenia, któremu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki, był stan renegocjacji programu i wprowadzane w nim zmiany.

 

Renegocjacje programów operacyjnych prowadzą obecnie wszystkie polskie województwa. Wynika to ze zmian w krajowych dokumentach strategicznych i wprowadzenia Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawickiego. (Rutynowy termin renegocjacji programów operacyjnych z Komisją Europejską to półmetek wdrażania, co wypadała w przyszłym roku.) Korzystamy z okazji, by wprowadzić do naszego RPO zmiany, na których nam zależy. Część z nich związana jest z doświadczeniami z akcji ratowniczych po sierpniowych nawałnicach, które spustoszyły północne i północno-zachodnie rejony naszego regionu, i koniecznością sfinansowania likwidacji szkód powstałych w ich wyniku. Pozostałe to m. in. efekt wniosków z dotychczasowego wdrażania programu.

 

Najważniejsze proponowane przez marszałka i zarząd województwa zmiany dotyczą m. in. stworzenia puli środków na doposażenie służb ratowniczych (w tym formacji Ochotniczej Straży Pożarnej), większych pieniędzy na budowę ścieżek rowerowych, termomodernizację szpitali powiatowych, przedszkola, usługi społeczne i drogi oraz wprowadzenia na szerszą skalę możliwości zastosowania mechanizmów pomocy zwrotnej.  Zakończenie samych negocjacji najprawdopodobniej w pierwszych dniach stycznia, formalnej decyzji KE spodziewamy się w styczniu-lutym.

 

Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego, które odbyło się 21 grudnia, stan renegocjacji RPO i zakres wprowadzanych zmian referowała wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Barbara Jesionowska. Komitet przyjął uchwałę zatwierdzającą wypracowane m. in. podczas rozmów z Brukselą propozycje zmian w programie.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 grudnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2017 r.

 

Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk Fot. Łukasz Piecyk