Aktualności

W czasie karnawału Teatr Horzycy zaprasza na „Noc w Kosmosie”, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
W czasie karnawału Teatr Horzycy zaprasza na „Noc w Kosmosie”, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Pomysły na karnawał

Rozpoczynający się karnawał to okres muzyki i tańca. W tym czasie na wyjątkowe koncerty, spektakle i bale zapraszają wojewódzkie instytucje kultury. 

 

Na dwa zapustne koncerty zaprasza Filharmonia Pomorska. W najbliższy piątek (11 stycznia) Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją José Marii Florência oraz soliści  Ewelina Osowska – sopran, Jacek Laszczkowski – tenor udowodnią, że karnawał to wyjątkowo dobry czas dla operetki. Zabrzmią między innymi fragmenty z „Orfeusza w piekle” Offenbacha i „Kandyda” Bernsteina oraz aria „Nessun dorma” z „Normy” Pucciniego i Offenbachiana, suita-fantazja z baletu „Brazylijczyk w Paryżu” Marcina Małeckiego. Natomiast 25 stycznia odbędzie się kolejna odsłona koncertu wyjątkowo lubianego przez melomanów, czyli „American Pops”, podczas którego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FP pod dyrekcją Mariusza Smolija zabrzmią najsłynniejsze utwory Broadwayu i Hollywoodu. Więcej na stronie filharmonii.

 

W sobotę (12 stycznia) w karnawałowy nastrój gości Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni wprowadzi Zespół Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO. Koncert otworzy słynny polonez z filmu „Pan Tadeusz”. Następnie muzycy zagrają znane utwory mistrzów operetki i musicalu: Imre Kálmána, Fredericka Leoewe’a. Zabrzmią także znakomicie wpisujące się w karnawałowy nastrój przeboje: „Brunetki, blondynki” Roberta Stolza,” Pod Papugami” Czesława Niemena, „I Wanna Dance with Somebody” Whitney Houston i wiele innych. Więcej na stronie ośrodka.

 

W Operze Nova karnawał upłynie pod znakiem operetki, baletu i oper. Od 10 do 13 stycznia królować będzie „Księżniczka czardasza” Kalmana,  19, 20, 26 i 27 stycznia na deskach opery wystawiona zostanie „Halka” Moniuszki, zaś koniec stycznia upłynie pod znakiem baletu dla dzieci „Magiczne zabawki”. Z kolei w lutym na widzów czekać będą opery „Rigoletto”, „Rycerskość wieśniacza. Pajace” i „Napój miłosny” oraz balet „Dziadek do orzechów”. Więcej na stronie opery.

 

Dobrym pomysłem na karnawał jest także wieczór w Teatrze im. Wilama Horzycy. Od czwartku do niedzieli (10 do 13 stycznia) można obejrzeć przebojowy spektakl „Noc w kosmosie”, który zabiera widzów w sentymentalną podróż do czasów PRL-u, podczas której usłyszeć można największe przeboje lat 70. i 80. Więcej na stronie teatru.

 

Tradycją karnawału w regionie jest także Marszałkowski Bal Dobroczynny. Podczas tegorocznej edycji (2 lutego) zbierane będą środki na rzecz podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek w Toruniu oraz prowadzonego przez szarytki Domu Pomocy Społecznej w Świeciu. Więcej.

 

Karnawałowe bale kostiumowe nie mogą się odbyć bez wymyślnych strojów. Te można wypożyczać w kostiumerni Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Do wyboru jest w sumie pięćset kreacji dla dzieci i dorosłych, w tym stroje bajkowe, szlacheckie i ludowe. W okresie karnawału kostiumernia w poniedziałki, czwartki i piątki jest otwarta dłużej od 7.30 do 17. Więcej na stronie WOAK-U.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 stycznia 2019 r.