Aktualności

Stroje ludowe przekazały firma Webfolk z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Jacek Piotrowski
Stroje ludowe przekazały firma Webfolk z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Jacek Piotrowski

Pomoc dla „The Polish Place” w Australii

Państwo Anna i Phil Sowter stracili w pożarze swój ukochany dom – The Polish Place​ – licznie odwiedzane przez gości miejsce promocji polskiej kultury, tradycji i sztuki we wschodniej Australii. Dzięki uprzejmości firmy Webfolk z Chełmna, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich prześlemy im piękne stroje ludowe, które wzbogacą odbudowywaną kolekcję tego wyjątkowego miejsca.

 

The Polish Place w Tamborine Mountain w australijskim stanie Queensland, prowadzone od kilkudziesięciu lat przez Annę i Phila Sowter, to popularna atrakcja turystyczna i ważne miejsce dla społeczności polskiej i promocji Polski w Australii. W jego skład wchodziła polska restauracja, pokoje gościnne oraz galeria, w której prezentowane były liczne pamiątki związane z Polską, takie jak stroje ludowe, gobeliny, obrazy i dzieła sztuki. Budynek został doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru 31 grudnia 2016 roku.

 

W pomoc w odbudowie kolekcji „The Polish Place” włączyły się samorządowe władze województwa. – Wychodząc naprzeciw planom dotyczącym odbudowy tego wyjątkowego miejsca, które przez kilkadziesiąt lat stało się częścią współczesnej historii Australii, pragnę za pośrednictwem i dzięki uprzejmości Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich przekazać przedmioty symbolizujące bogatą sztukę ludową z Kujaw i Pomorza oraz innych regionów naszego kraju – napisał marszałek Piotr Całbecki w liście do właścicieli „The Polish Place”.

 

Stroje ludowe, których wzory oparte są na bogatej dokumentacji etnograficznej oraz wzorach muzealnych przekazały działające w naszym regionie: firma „Webfolk” z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Wśród darów są kaftan kujawski noszony niegdyś przez mężatki, fartuch z haftem z regionu rzeszowskiego, chusta noszona na Podhalu, bluzka z regionu łowickiego, gorset i serdak krakowski, fartuszek kujawski i kubraczek krzczonowski, a także książka z przepisami kucharskimi z regionu „Kuchnia z rodowodem” oraz płyty z pieśniami patriotycznymi Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Przedmioty zawiozą do Australii członkowie Toruńskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Morskich.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

18 stycznia 2017 r

 

Stroje ludowe przekazały firma Webfolk z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Jacek PiotrowskiStroje ludowe przekazały firma Webfolk z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Andrzej GoińskiStroje ludowe przekazały firma Webfolk z Chełmna oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Andrzej Goiński