Aktualności

Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski
Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski

Powrót Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza do macierzy

Miasta naszego regionu obchodziły 97. rocznicę powrotu do macierzy. 23 stycznia uroczystości odbywały się w Grudziądzu. W ubiegłym tygodniu świętowały Toruń (18 stycznia) i Bydgoszcz (20 stycznia).

 

W Grudziądzu obchody rocznicowe rozpoczęły się 22 stycznia koncertem w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi muzyków Filharmonii Pomorskiej – Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora i sopranistki Kamila Lendzion. W programie znalazły się utwory muzyki klasycznej i popularnej. 23 stycznia odbyły się msza św. w bazylice kolegiackiej oraz uroczystość patriotyczna w asyście wojskowej na Rynku. Więcej na stronie urzędu miasta.

 

Oficjalne uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się mszą świętą w katedrze. Po niej odbył się uroczysty przemarsz na Plac Wolności – tam złożone zostały kwiaty i wieńce. Bogaty program przygotowało Miejskie Centrum Kultury – rekonstrukcja historyczna, koncert niezapomnianych melodii z lat 20. I 30., zabawa szyperska oraz pokaz filmu „Wśród nocnej ciszy”, kręconego w Bydgoszczy, rozgrywającego się w latach 20. ubiegłego wieku. Więcej na stronie urzędu miasta.

 

W Grudziądzu z okazji powrotu miasta do macierzy w niedzielę w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi odbędzie się koncert muzyków Filharmonii Pomorskiej – Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora i sopranistki Kamila Lendzion. W programie utwory muzyki klasycznej i popularnej. W poniedziałek odbędzie się msza św. w bazylice kolegiackiej oraz uroczystość patriotyczna w asyście wojskowej na Rynku. Więcej na stronie urzędu miasta.

 

Głównym punktem toruńskich odchodów był uroczysty przemarsz mieszkańców kolumną marszową przez historyczną trasę wojska polskiego wkraczającego do miasta w 1920 r. (z Dworca Toruń Miasto ulicą Królowej Jadwigi i Szeroką na Rynek Staromiejski), złożono także kwiaty pod pomnikami bohaterów roku 1920, wyświetlano także film o gen. Hallerze. Więcej o uroczystościach na stronie urzędu miasta.

 

W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce określonych ziem, w tym Pomorza. Odzyskiwanie tych terenów rozpoczęło się 10 stycznia 1920 r. przez Front Pomorski pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Do Torunia wojska weszły 18 stycznia 1920 r., przejmując miasto z rąk wojsk niemieckich, 20 stycznia wkroczyły do Bydgoszczy, zaś trzy dni później do Grudziądza. Zaślubiny polski z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2017 r.

 

Uroczystości rocznicowe powrotu Torunia do macierzy, fot. UM ToruńUroczystości rocznicowe powrotu Torunia do macierzy, fot. UM ToruńUroczystości rocznicowe powrotu Torunia do macierzy, fot. UM ToruńUroczystości rocznicowe powrotu Torunia do macierzy, fot. UM Toruń

 

 

Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski Uroczystości 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, fot. Tymon Markowski

 

 

Uroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM GrudziądzUroczystości 97. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy, fot. UM Grudziądz