Aktualności

Jedna z prac prezentowanych na wystawie „Siostry, mamy, bacie, koleżanki” w GiOPTD
Jedna z prac prezentowanych na wystawie „Siostry, mamy, bacie, koleżanki” w GiOPTD

Polecamy na Dzień Kobiet

Z myślą o wszystkich paniach wojewódzkie instytucje kultury przygotowały specjalny program na dzień 8 marca. Zapraszamy na koncerty, spektakle i wystawy do Filharmonii Pomorskiej,  Kujawsko Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego, Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.

 

Dzień Kobiet w Filharmonii Pomorskiej to koncert z miniaturami na skrzypce i orkiestrę. Dzieła Chopina, Paganiniego, Piazolli, Dvořáka, Grigoraşa Dinicu i Fritza Kreislera zaprezentuje Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jose Maria Florencio oraz skrzypek Mariusz Patyra. Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Więcej.

 

Na 8, 9 i 10 marca Teatr Muzyczny w Toruniu przygotował spektakl „Gatunek żeński”. Jest to pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji komedia napisana z feministycznej perspektywy, która w dowcipny i inteligentny sposób ośmiesza wojujący feminizm. Akcja sztuki dzieje się w eleganckim, wiejskim domu pisarki Margot Mason, autorki bestsellerów dla kobiet. Więcej.

 

Toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka z myślą o zbliżającym się święcie kobiet proponuje wystawę „Siostry, mamy, babcie, koleżanki”. Na ekspozycji można zobaczyć wizerunki kobiet autorstwa dzieci i młodzieży z całego świata. Portrety bardzo często są też pretekstem do pokazania wykonywanych przez nie czynności. Autorzy prac chętnie osadzają swoje bohaterki w scenerii im bliskiej, związanej z miejscem ich pochodzenia. Wystawę można oglądać do 29 marca w filii galerii przy ul. Kościuszki. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu 8 marca zaprasza na zwiedzanie wystawy „Burak z cukrem. Historia i konteksty ścieżką kobiecą. Grażyna Szelągowska – autorka wystawy – opowie o niesłodkiej pracy kobiet przy uprawie buraka cukrowego, o przodownicach pracy i traktorzystkach z PGR-ów oraz o matkach: adresatkach przedwojennej cukrowej propagandy i beneficjentkach zakładowej pomocy w opiece nad dzieckiem w czasach PRL-u. Więcej.

 

W Kujawsko-Pomorskiem w 2014 roku mieszkało 1 mln. 77 tys. kobiet. Ich udział w ogólnej liczbie ludności wynosił 51,5%, a na 100 mężczyzn przypadało 106 pań.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 marca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 marca 2016 r.