Aktualności

Katarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP
Katarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKP

Dziękujemy za Wasze świadectwa!

Pięć silnych kobiet, które w życiu niejednokrotnie stały przed poważnymi problemami otrzymały Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Marszałkowskie odznaczenia trafiły do pań Józefy Polus (Wielkie Rychnowo), Czesławy Siemińskiej (Stępowo) i Katarzyny Szlejer (Radomin), Marianny Mystkowskiej (Tryszczyn) i Kazimiery Janusz (Kowalewo Pomorskie).

 

We wtorek (25 stycznia) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski odwiedził Wielkie Rychnowo (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie mieszka pani Józefa Polus. Urodziła się 20 stycznia 1922 w Niemczech, przeżyła kilka lat robót przymusowych oraz kilka tygodni w obozie koncentracyjnym. Po trudnych chwilach w czasie wojny powróciła na ojczyste ziemie i wzięła za męża Henryka. Para wspólnie prowadziła gospodarstwo rolne i wychowali troje dzieci. Pani Józefa doczekała się dwojga wnucząt, a w wolnych chwilach lubi rozwiązywać krzyżówki. Pełny biogram.

 

Mieszkanka Stępowa (powiat rypiński) Czesława Siemińska setny jubileusz obchodziła 24 stycznia. Od urodzenia związana z Kujawami i Pomorzem nestorka wojenny czas pamięta jako przymusowe roboty w folwarku. Po ślubie z Henrykiem zajmowała się opieką nad domem i gospodarstwem. Pasjonatka pielęgnowania ogródka odebrała medal z rąk wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego 25 stycznia. Pełny biogram.

 

W dniu urodzin, 26 stycznia, wicemarszałek odwiedził także panią Katarzynę Szlejer. Pochodząca z Kresów Wschodnich seniorka poślubiła Tadeusza i osiedliła się w Radominie (powiat golubsko-dobrzyński). Aktywnie działała w kole gospodyń wiejskich, dbała o gospodarstwo i dom. Pani Katarzyna wychowała dziesięcioro dzieci, ma pociechę z dwadzieściorga dwojga wnuków. Pełny biogram.

 

Kazimiera Janusz setne urodziny obchodziła 19 stycznia. Wychowywała się w rodzinnym gospodarstwie rolnym w zachodniej części dzisiejszej Ukrainy. W czasie wojny stanęła na ślubnym kobiercu z Janem Januszem. Małżeństwo było zmuszone uciekać z rodzinnej miejscowości z powodu ataków nacjonalistycznych bojówek. W panującym chaosie ewakuacyjnym zginął jej brat. Po wojnie rodzina osiedlała się w rożnych rejonach Polski, finalnie zamieszkała w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zajmowała się pracą w gospodarstwie rolnym, opieką nad trojgiem dzieci, a później także troszczyła się o wnuki i prawnuki. Pełny biogram autorstwa krewnego pani Kazimiery.

 

Pani Marianna Mystkowska w listopadzie tego roku będzie świętowała już 102 urodziny. Urodziła się na Podlasiu. Wraz z mężem Eugeniuszem wychowywała siedmioro dzieci. W czasie wojny, nie zważając na zagrożenie życia, Mystkowscy ukrywali prześladowanych wówczas Żydów. Od lat 50. ubiegłego wieku jest związana z naszym regionem, wraz z rodziną osiedliła się w podbydgoskim Gościeradzu. Pani Marianna prowadziła gospodarstwo rolne i zajmowała się domem. Następnie zamieszkała wraz z rodziną syna w Tryszczynie (powiat bydgoski). Odznaczona marszałkowskim medalem pani Marianna to pomocna i skromna osoba. Jej pasją jest haftowanie, szczególnie ulubioną techniką richelieu. Ma czternaścioro wnucząt i osiemnaścioro prawnucząt. Pełny biogram.

 

 

Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny stulatków i osób mających więcej niż sto lat, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 oraz adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 stycznia 2022 r.

 

Czesława Siemińska, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPCzesława Siemińska, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPCzesława Siemińska, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPCzesława Siemińska, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPJózefa Polus, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPJózefa Polus, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPJózefa Polus, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPJózefa Polus, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPKatarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPKatarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPKatarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPKatarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPKatarzyna Szlejer, fot. Szymon Zdziebło/www.tarantoga.pl dla UMWKPKazimiera Janusz, fot. archiwum rodzinyMarianna Mystkowska, fot. archiwum rodziny