Aktualności

Finał WOŚP, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Finał WOŚP, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Zagramy z WOŚP

„Przejrzyj na oczy” – to hasło tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę 30 stycznia. Celem jubileuszowej edycji jest zbiórka funduszy na diagnostykę i leczenie wzroku dzieci. Urząd Marszałkowski, jak co roku, zagra razem z WOŚP. Marszałek Piotr Całbecki na licytacje przekazał własnoręcznie zrobione przetwory oraz fartuchy sygnowane autografami znanych kucharzy.

 

Imprezy, koncerty i licytacje w ramach 30. finału WOŚP odbędą się w wielu miejscowościach regionu. W Bydgoszczy główne wydarzenia będą miały miejsce na Starym Rynku. Szczegóły na stronie. W Toruniu koncertować będziemy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Więcej informacji na stronie sztabu. Urząd Marszałkowski wspiera finansowo organizację głównych wydarzeń w regionie: w Toruniu i w  Bydgoszczy.

 

Pierwsza, zerowa edycja WOŚP odbyła się na naszej ziemi, na Kujawach, w Ciechocinku. To wtedy, razem ze Zdrową Wodą, zagraliśmy po raz pierwszy. Jestem dumny, przede wszystkim z wolontariuszy – że wierzycie w to, co robicie, że co roku zbieracie miliony złotych nie po to, aby licytować kto więcej, ale po to, by wspólnie pomóc drugiemu człowiekowi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

 

Na licytacje trafią przedmioty przekazane przez samorządowe władze województwa. Wśród nich znalazły się m.in. pióro marszałka województwa, album fotograficzny z osobistym podziękowaniem gospodarza województwa za udział w licytacji WOŚP, regionalne produkty oraz przetwory zrobione przez samego marszałka Piotra Całbeckiego. Nie wszyscy wiedzą, że włodarz województwa kujawsko-pomorskiego pasjonuje się uprawą warzyw i owoców oraz przetwarzaniem ich. Do toruńskiego i bydgoskiego sztabu WOŚP trafiły skrzynki wypełnione po brzegi własnoręcznie zrobionymi przez marszałka przetworami. W środku znajdziemy: kompot z żółtej czereśni, konfiturę z czarnej porzeczki, konfiturę malinową, żółtą dynię oraz miody pochodzące z prywatnej pasieki. Wszystkie produkty są w stu procentach ekologiczne, począwszy od warzyw i owoców wyhodowanych w sadzie i warzywniku marszałka, po sam proces przygotowania i opakowania. Miłośnicy dobrej kuchni i programów kulinarnych mają też okazję wylicytować fartuch kuchenny z autografem Karola Okrasy oraz fartuch z podpisem Roberta Makłowicza. Aukcje dostępne są na stronie toruńskiegobydgoskiego sztabu.

 

Samorządowe władze województwa przekazały regionalne gadżety promocyjne wszystkim wolontariuszom, którzy zwrócili się z taką prośbą.  Przedmioty trafiły do Unisławia, Papowa Biskupiego, Lubicza i Małej Nieszawki.

 

Jest o co grać. Dzieci z chorobami wzroku przybywa, zwłaszcza w pandemii. Konieczne są  zakupy wyposażenia dla oddziałów okulistycznych. Z uzbieranych funduszy planowane jest kupno:

  • okulistycznego angiografu operacyjnego
  • oftalmoskopów do badania dna oka
  • lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • tonometrów do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
  • synoptoforów do pomiaru kąta zeza
  • urządzeń OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
  • tomografów do badania dna oka
  • mikroskopów
  • okulistycznych stołów operacyjnych.

 

W zeszłym roku dzięki środkom zebranym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w nowoczesny sprzęt zostały doposażone oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy w trzech szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Pisaliśmy o tym na naszej stronie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 stycznia 2022 r.