Podsumowania

Hala sportowa pryz Zespole Szkół w Smólniku (gmina Włocławek), fot. Jacek Smarz
Hala sportowa pryz Zespole Szkół w Smólniku (gmina Włocławek), fot. Jacek Smarz

Rok na sportowo

Wzorowe wykorzystanie środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na inwestycje sportowe oraz sukces realizowanych w regionie Programów Sportu Powszechnego – to tylko niektóre osiągnięcia samorządowych władz województwa kujawsko-pomorskiego i ich partnerów w dziedzinie sportu w 2015 roku. Do największych regionalnych inwestycji należał zakończony niedawno drugi etap budowy Centrum Kultury Fizycznej i Sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

W Kujawsko-Pomorskiem stawiamy na sport i sportowców, ruch i aktywność. Budujemy sale gimnastyczne, boiska i stadiony, sprowadzamy do regionu prestiżowe zawody z najwyższej światowej półki, pomagamy też w organizacji cieszących się wielką popularnością imprez dla amatorów. Systematycznie wspieramy rozwój sportowych talentów fundując stypendia, przyznając nagrody oraz pomagając w działalności klubów sportowych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Budowa Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UKW to największa inwestycja sportowa w regionie realizowana przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. W 2015 roku przy otwartych dwa lata wcześniej hali sportowej oraz basenie powstały wielofunkcyjne boiska, korty tenisowe oraz budynek zaplecza. Suma dofinansowania z RPO na realizację dwóch etapów inwestycji to w sumie około 30 milionów złotych. WIĘCEJ.

 

W 2015 roku dobiegła końca realizacja szeregu innych sportowych inwestycji. Wśród nowych obiektów są hale sportowe w Zbicznie i Radziejowie, sale gimnastyczne w Mąkowarsku, Koronowie i Złotorii oraz stadion w Barcinie.

 

Podobnie jak przed rokiem województwo kujawsko-pomorskie zaabsorbowało w 2015 roku 100 procent ministerialnych środków przyznanych na realizację sportowych inwestycji w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Dzięki temu do puli 12,1 miliona złotych resort sportu dołożył dodatkowe 1,8 miliona złotych wsparcia dla naszego regionu. Dofinansowanie trafiło w sumie na realizację 22 inwestycji sportowych. WIĘCEJ.

 

Samorząd województwa w trójstronnej współpracy z udziałem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz samorządów lokalnych aktywnie wspiera także realizację pięciu Programów Sportu Powszechnego. Urząd Marszałkowski w 2015 roku przeznaczył na te zadania 1,35 miliona złotych. Wśród nich są:

  • Umiem Pływać – zajęcia nauki pływania dla 6,5 tysiąca uczniów klas I-III szkół podstawowych, WIĘCEJ
  • Multisport – pozalekcyjne zajęcia sportowe dla 2 tysięcy dzieci z klas czwartych, piątych i szóstych z bogatym wachlarzem dyscyplin sportowych, WIĘCEJ,
  • Mały Mistrz – wspieranie zajęć wychowania fizycznego w klasach pierwszych szkół podstawowych dla 4 tysięcy uczniów,
  • Kujawsko-Pomorskie Szkółki Kolarskie – w każdej z 27 szkółek kolarskich ćwiczy 10-15 młodych adeptów kolarstwa (dziewczęta i chłopcy) w wieku 10-13 lat, WIĘCEJ,
  • Lekkoatletyka dla Każdego – w ramach programu lekkoatletykę trenuje około 760 uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjalistów.

 

W 2015 roku z przyznawanych przez samorząd województwa stypendiów sportowych skorzystało 103 młodych zawodników (WIĘCEJ). Przyznaliśmy też 450 nagród zasłużonym reprezentantom regionu, ich trenerom oraz działaczom sportowym (WIĘCEJ).

 

Czytaj też:

 

Podsumowania 2015

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 stycznia 2016 r.