Podsumowania

Regionalny Inkubator Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, fot. Andrzej Goiński
Regionalny Inkubator Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, fot. Andrzej Goiński

Rok dla przedsiębiorczości

Nowe inkubatory biznesowe, dotacje na współpracę firm z naukowcami oraz pomoc dla samorządów lokalnych w przygotowaniu infrastruktury dla inwestorów. Rok 2015 w Kujawsko-Pomorskiem minął pod znakiem przedsięwzięć skierowanych na rozwój przedsiębiorczości.

 

– Zasadniczym celem wspierania przedsiębiorczości są miejsca pracy, czyli ograniczenie bezrobocia z jego degradującymi społecznie skutkami. Na tego rodzaju działania przeznaczyliśmy co czwartą złotówkę w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Traktujemy je priorytetowo również w nowym unijnym rozdaniu. Przygotowujemy tereny inwestycyjne, budujemy inkubatory przedsiębiorczości dla młodych oraz wspieramy wzrost powiązań pomiędzy światem nauki i biznesu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Inkubatory przedsiębiorczości

Na kujawsko-pomorskich przedsiębiorców czekają nowe i w pełni wyposażone pomieszczenia biurowe w Regionalnych Inkubatorach Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, który prowadzi te instytucje zaadoptował na potrzeby przedsiębiorców zabytkowe gmachy przy ulicy Przedzamcze 8 w Toruniu oraz ulicy Gimnazjalnej 2a w Bydgoszczy. We Włocławku inkubator mieści się w budynku po szkole muzycznej i przychodni medycyny pracy przy ulicy Toruńskiej 30. Inkubatory oferują w sumie 43 biura do wynajęcia, a w Toruniu także 16 stanowisk „open space”. Na preferencyjne warunki najmu mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy. WIĘCEJ.

 

Inkubatorów przedsiębiorczości jest więcej. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafiło także na rozbudowę lub utworzenie kolejnych tego rodzaju placówek w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu i Sępólnie Krajeńskim. WIĘCEJ.

 

Tereny dla inwestorów i centrum targowe

W 2015 roku finiszowały zadania realizowane przez samorządy lokalne z myślą o kompleksowym uzbrojeniu terenów inwestycyjnych. 80 milionów złotych wsparcia z naszego RPO trafiło na realizację 11 przedsięwzięć. Skorzystały: Bydgoszcz, Toruń, Brodnica, powiat świecki, gmina Brześć Kujawski (powiat włocławski), gmina Koronowo, gmina Sępólno Krajeńskie, gmina Nakło nad Notecią, gmina Świecie, gmina Warlubie (powiat świecki) oraz gmina Płużnica (powiat wąbrzeski). WIĘCEJ.

 

Ważną i potrzebną inwestycją była także budowa otwartego we wrześniu 2015 roku Centrum Targowo-Wystawienniczego w bydgoskim Myślęcinku. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 20,6 miliona złotych dofinansowania z RPO. Beneficjentem wsparcia był Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. WIĘCEJ.

 

Nauka i biznes razem

Priorytetem dla samorządowych władz województwa jest także wzrost powiązań pomiędzy światem nauki i biznesu oraz rozwój innowacyjności jako sposób na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. W 2015 roku podsumowaliśmy działanie pierwszych ważnych instrumentów wspierania tego rodzaju działań:

  • w ramach realizacji dwóch edycji projektu „Voucher badawczy” rozdysponowano ponad 300 dotacji na zakup przez firmy usług badawczo-rozwojowych w jednostkach naukowych. Suma wsparcia to 13,6 miliona złotych.
  • w ramach Funduszu Badań i Wdrożeń przedsiębiorcy mogli ubiegać się między innymi o wsparcie na zakupy usług badawczo-rozwojowych, a także na wdrożenie efektów badań w działalność przedsiębiorstwa. Dofinansowano 27 przedsięwzięć. Ich wartość to prawie 39 mln zł, a suma wsparcia 17 mln zł.
  • w ramach Funduszu Kooperacyjnego wspierane były wspólne inicjatywy przedsiębiorstw, organizacji badawczych oraz samorządów. Na utworzenie 29 powiązań kooperacyjnych i realizację 14 inicjatyw trafiło ponad 14,5 miliona złotych dotacji. W realizację projektów zaangażowało się blisko 500 podmiotów.

 

Nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami było także jednym z warunków udzielenia pomocy stypendialnej doktorantom z regionu w ramach projektu stypendialnego „Krok w przyszłość”. W ramach realizacji wszystkich edycji tego przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski przyznał ponad 900 stypendiów dla młodych naukowców. WIĘCEJ.

 

Podsumowania 2015

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 stycznia 2016 r.