Aktualności

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Podróżuj z ,,Paszportem Turystycznym” – Szafarnia

Zapraszamy w podróż Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”.
Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z miejsc w regionie wartych odwiedzenia – dziś zabieramy Was do Szafarni.

 

Szafarnia

Młody Fryderyk Chopin wakacje chętnie spędzał w wiejskich majątkach swoich przyjaciół. Jednym z nich był dworek rodziny Dziewanowskich w Szafarni. Zwiedzając okolicę, Frycek przyglądał się regionalnym zwyczajom, obrzędom, w których sam chętnie brał udział, a nade wszystko wsłuchiwał się w ludową muzykę. Swoje wakacyjne przygody opisywał w adresowanym do rodziców „Kurierze Szafarskim”. Zachwycony urokiem ziemi dobrzyńskiej i zainspirowany tutejszym folklorem, zaczął komponować pierwsze mazurki. Dziś Szafarnia wciąż rozbrzmiewa muzyką Chopina. Liczne koncerty i konkursy pianistyczne przyciągają do Ośrodka Chopinowskiego melomanów z całego świata. Miejsce to odwiedzają także pątnicy przemierzający Camino Polaco – polski odcinek Szlaku św. Jakuba.

 

Szafarnia na stronach ,,Paszportu Turystycznego” (PDF)

Przed nami muzyczny weekend. Dla melomanów – prawdziwa wakacyjna uczta! Zobaczcie, gdzie warto się wybrać.

W piątkowy wieczór (4 sierpnia) plaża w Pieczyskach zamieni się w operową scenę. Rozbrzmiewać będą arie w wykonaniu maestra Ryszarda Smędy oraz towarzyszących mu solistów Opery Nova w Bydgoszczy. Na scenie nie zabraknie także solistów baletu bydgoskiej Opery. To drugi wakacyjny koncert z cyklu „Arie na plaży – Ryszard Smęda zaprasza”.

Ciechocinek, jak przystało na znany elegancki kurort, pamiętający czasy, kiedy „jeździło się do wód” i „bywało”, dba nie tylko o zdrowie swoich gości. Licznie obywające się tu festiwale i wydarzenia sprawiają, że do Ciechocinka warto wracać. W dniach 5-9 sierpnia miasto zaprasza na XX Jubileuszowy Festiwal Operowo-Operetkowy.

Szafarnia rozbrzmiewa muzyką Fryderyka Chopina. Odbywające się tu liczne koncerty przyciągają melomanów z całego świata. Nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę (6 sierpnia) podczas kolejnego koncertu z cyklu „Wakacje z Chopinem”. Wyjątkowe dzieła kompozytora wykona pochodzący z Japonii pianista Takayuki Hirata. Niedzielne spotkanie to nie tylko muzyka mistrza. To także historia wakacyjnych pobytów młodego Frycka na ziemi dobrzyńskiej oraz ciekawostki z niezwykłej podróży Chopina na Majorkę.

Koncerty z cyklu „Muzyczne Tarasy” to propozycja Pałacu w Ostromecku. Doskonali artyści soliści oraz akompaniatorzy prezentują na pałacowych tarasach niezapomniane utwory różnych epok, w tym przeboje musicalowe, operetkowe, czy piosenki XX-lecia międzywojennego. Kalinowski Family come back to propozycja na niedzielę, 6 sierpnia. Widzimy się na tarasie Pałacu Nowego.

W każdy wakacyjny weekend Bydgoszcz zabiera nas w muzyczną podróż. Sierpniowe koncerty w ramach „Rzeki Muzyki” rozpoczną się od występu „Animato” – mistrzów harmonijki (6 sierpnia). Słuchając utworów Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, największych przebojów Paula Anki czy Krzysztofa Klenczona przekonamy się, jak zaskakujący jest to instrument. Zamiast wizyty w Operze, Filharmonii czy klubie, w letni wieczór, warto zasiąść w amfiteatrze Opery Nova i zatonąć w dźwiękach unoszących się ze „sceny na wodzie”. 

Więcej informacji o paszportowych miejscach i wakacyjnych wydarzeniach znajdziesz na www.paszport.kujawsko-pomorskie.travel

Czytaj też: Paszport turystyczny-do zobaczenia na szlaku

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 sierpnia 2017 r.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaEkspozycja poświęcona rodzicom kompozytora w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, fot. Mikołaj KurasLipa Chopina w Szafarni, fot. Mikołaj KurasPark przy Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, fot. Mikołaj KurasPomnik Fryderyka Chopina w Szafarni, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna