Aktualności

Skansen w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Skansen w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Głosujemy na cud z Kujaw i Pomorza

Jeszcze tylko dziś (31 sierpnia) można oddać głos w siódmej edycji wakacyjnego plebiscytu „7 cudów Polski”. Wśród nominowanych są dwa obiekty z naszego regionu: Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce oraz Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy.

 

W internetowym plebiscycie miesięcznika „National Geographic Traveler” nominowano 32 obiekty z całej Polski. Zapraszamy do głosowania na 7cudow.national-geographic.pl. Dla uczestników plebiscytu przewidziano nagrody. Głosowanie trwa do końca sierpnia.

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku – instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. To żywe, rozwijające się miejsce, w którym w interesujący sposób przywoływana jest pamięć o codzienności mieszkańców dawnej wsi. Redakcja miesięcznika wyróżniła park w Kłóbce ze względu na unikatowe stare zakłady rzemieślnicze – kuźnię, olejarnię i garncarnię oraz wiatrak „koźlak”. Zauważono, że miłośnicy dawnej architektury mogą obejrzeć tu także zabytkowe chałupy, stodoły, obórki, karczmę, szkołę i remizę strażacką, a najstarsze obiekty pochodzą z XVIII w. Więcej.

 

 

Bydgoski Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O to przemysłowy szlak tematyczny łączący historię miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. Każda z opowieści splata ze sobą losy lokalnych rzemieślników i przedsiębiorców z rozwojem lokalnych fabryk i manufaktur. Trasa turystyczna wiedzie przez piętnaście obiektów. Wśród nich jest Exploseum DAG Fabrik, Wyspa Młyńska, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Wieża Ciśnień, Kanał Bydgoski oraz Dawna Gazownia Miejska. Wiele z tych obiektów przeszło gruntowną rewitalizację dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Więcej.

 

Czytaj też: Paszport Turystyczny – do zobaczenia na szlaku

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia 2017 r.