Aktualności

Przekaż 1% dla naszego regionu

Podaruj jeden procent organizacji z regionu

Jeszcze tylko kilka dni (do 30 kwietnia) pozostało na złożenie rocznych deklaracji podatkowych przez osoby fizyczne. Zachęcamy do przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Publikujemy listę ngo-sów z naszego regionu, którym można przekazać takie wsparcie. Zachęcamy też do korzystania z darmowego programu do rozliczania PIT, za pośrednictwem którego łatwo wskażemy organizację, której chcemy pomóc.

 

– Dla większości pozarządówek liczy się każda złotówka. Te nasze działają na rzecz naszego regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Liczba podatników, którzy przekazują część swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, systematycznie rośnie. W ubiegłym roku (w zeznaniach za 2016 rok) z możliwości wsparcia instytucji trzeciego sektora skorzystało 506 tysięcy podatników (w zeznaniach za 2015 rok 488 tysięcy podatników). Łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza jest niebagatelna – wynosi 28,6 miliona złotych. W ubiegłym roku mieszkańcy kujawsko-pomorskiego wsparli w ten sposób w sumie 315 organizacji pożytku publicznego.

 

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2017, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

 

Lista została sporządzona na podstawie ogólnopolskiej listy która jest dostępna tutaj.

 

Aby przekazać jeden procent podatku organizacji pozarządowej wystarczy w rocznym zeznaniu podatkowym wpisać jej numer KRS oraz wyliczoną kwotę z 1 procenta podatku. Resztą formalności zajmie się właściwy urząd skarbowy.

 

Wsparcie pozarządówkom można przekazać między innymi za pomocą darmowego programu do rozliczania PIT w województwie kujawsko-pomorskim, który zawiera listę pozarządówek z regionu.

 

Kampanię pod nazwą „1 procent dla naszego regionu” prowadzimy od 2010 roku. Cel to dotarcie z apelem do jak największej rzeszy podatników. Spot radiowy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2018 r.