Aktualności

„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski
„Dziadek do orzechów” w Operze Nova, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

W weekend zapraszamy na koncerty w Filharmonii Pomorskiej i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, balet w Operze Nova i wystawę w Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.

 

Dyrygent Piotr Salaber będzie bohaterem piątkowego (19 stycznia) koncertu w Filharmonii Pomorskiej. W wykonaniu prowadzonej przez niego Orkiestry Symfonicznej FP oraz chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Pauliny Janczak (sopran), Katarzyny Dudy (skrzypce), Markusa Stockhausena (trąbka, flugelhorn) i Sebastiana Wielądka (instrumenty etniczne, śpiew gardłowy) zabrzmi muzyka do spektakli teatralnych: „Miarka za miarkę” Szekspira (Bolshoi Drama Theater w St. Petersburgu), „Judaszek” (Teatr Ateneum w Warszawie), „The Nightingale” (Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie), „Demony” (Teatr Ateneum w Warszawie), „Kuracja” (Teatr Dramatyczny na Wasiliewskim Ostrowie w Petersburgu), „Operetka” Gombrowicza (Teatr Narodowy w Budapeszcie) i filmów: „Skorumpowani” (reż. Jarosław Żamojda, scenariusz Piotr Salaber), „Kobiety bez wstydu” (reż. Witold Orzechowski). Więcej na stronie filharmonii.

 

Na deskach Opery Nova w weekend (20-21 stycznia) jedna z najpopularniej produkcji bydgoskiej opery z ostatnich lat balet „Dziadek do orzechów” z muzyką Czajkowskiego oraz librettem Mariusa Petipy i Iwana Wsiewołożskiego. Choreografię do spektaklu stworzył wybitny tancerz Paul Chalmer. W partii Klary wystąpią Marta Kurkowska i Natalia Ścibak, zaś w roli Dziadka do orzechów/Księcia zaprezentują się Paweł Nowicki i Tomasz Siedlecki.

 

W sobotę (20 stycznia) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni kompozycje Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena wykona młoda pianistka, laureatka licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych – Manuela Majkut. Koncert jest częścią cyklu „Szafarska scena młodych”, podczas którego swoje umiejętności prezentują utalentowani, jeszcze nieznani młodzi pianiści. Więcej na stronie ośrodka.

 

W siedzibie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17 w Toruniu od piątku (19 stycznia) można oglądać wystawę „Nieruchome piękno”, na którą złożą się martwe natury w malarskiej, rysunkowej i graficznej twórczości dzieci i młodzieży. Prace pochodzą zarówno z Polski jak i Czech, Rosji, Słowacji, Słowenii, Serbii, Łotwy, Litwy, Bułgarii, Białorusi oraz Mołdawii. Więcej na stronie galerii.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova, Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 stycznia 2018 r.