Aktualności

Fot. Jacek Smarz
Fot. Jacek Smarz

Podaruj 1 procent organizacji w regionie

Zachęcamy do przekazania 1 % dla organizacji pożytku publicznego w naszym regionie. Wspólnie pomóżmy organizacjom z naszego regionu, to nic nie kosztuje! Swoje wsparcie można przekazać na rzecz jednej z 370 uprawnionych organizacji działających w województwie kujawsko-pomorskim.  Z uwagi na ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych  zachęcamy do rozliczenia podatku online.

 

Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Od 2010 roku kontynuujemy kampanię pod nazwą 1 % dla naszego regionu – to już 11 edycja! Z roku na rok kwoty przekazywane w ramach jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych są coraz większe. W ubiegłym roku mieszkańcy naszego województwa na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali 38,5 milionów złotych. To kwota o 1,5 milionów większa, niż w roku poprzednim.

 

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

  • W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.
  • W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

 

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane zeznanie jest dostępne od 15 lutego na Portalu Podatkowym. Podatnik może go elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawiać i uzupełniać. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 30 kwietnia PIT pozostanie bez zmian, to wtedy taki e-PIT zostanie uznany za akceptowany.

Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

 

Instrukcja, jak krok po kroku przekazać 1 procent podatku w usłudze Twój e-PIT

 

Lista organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2020, działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, znajduje się tutaj.

 

Wykaz organizacji z naszego regionu został sporządzony przez Narodowy Instytut Wolności. Stworzony został na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2020. Lista dostępna jest pod linkiem: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

 

Spot radiowy – posłuchaj

 

Darmowy program do rozliczania pit w kujawsko-pomorskim znajdziesz tutaj

 

1 procent w liczbach:

  • 370 pozarządówek widnieje w tej chwili w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego z naszego regionu (364 organizacji pożytku publicznego z naszego regionu oraz organizacji ogólnopolskich, które posiadają oddziały terenowe w naszym województwie),
  • Najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Toruniu i Bydgoszczy (w każdym z tych miast około 95 organizacji).
  • 741 tysięcy podatników z regionu skorzystało w ubiegłym roku z możliwości wsparcia instytucji trzeciego sektora,
  • 38,5 milionów złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza za ubiegły rok.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

oraz Departament Spraw Społecznych

11 stycznia 2021 r.