Aktualności

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Podaruj 1 procent organizacji w regionie

To ostatnie dni na złożenie rocznej deklaracji podatkowej – czas na rozliczenie się upływa 2 maja. Zachęcamy do wsparcia i przekazania 1 % podatku jednej z 373 organizacji pożytku publicznego (OPP) działających w województwie kujawsko-pomorskim. Lista wszystkich poniżej. Podatek można rozliczyć online.

 

 

To już dwunasta edycja kampanii „1 % dla naszego regionu”. W 2021 roku mieszkańcy naszego województwa z  jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali ponad 41,2 mln zł. Co roku jesteśmy hojniejsi dla pozarządówek – to o blisko 2,7 mln więcej niż w poprzednim rozliczeniu.

 

Zachęcamy do wspierania naszych lokalnych organizacji. Poniżej publikujemy aktualne listy organizacji, którym można przekazać swoją pomoc:

 

 

Wykaz został sporządzony przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2021, która dostępna jest na stronie instytucji.

 

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc. Dodatkowo można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki. 

 

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Robi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, a przygotowane zeznanie jest dostępne na Portalu Podatkowym. Podatnik może je elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawić i uzupełnić. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 2 maja PIT pozostanie bez zmian, zostanie uznany za zaakceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

   

1 % w liczbach:

  • 373 pozarządówki z naszego regionu widnieją w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego,
  • najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Bydgoszczy i Toruniu (w każdym z tych miast ponad 90 organizacji),
  • 41,2 mln zł wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza w ubiegłym roku.

    

Beata Krzemińska

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2022 r.