Aktualności

Ścieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Ścieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nowe ścieżki pieszo-rowerowe w regionie – kolejne inwestycje zakończone

Z końcem grudnia oddaliśmy do użytku dwie nowe ścieżki pieszo-rowerowe wybudowane w ramach Drogowej Inicjatywy Samorządowej (DIS). Piesi mogą bezpiecznie poruszać się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 543 pomiędzy Grzybnem i Drużynami w powiecie brodnickim, a w Podzamku Golubskim (powiat golubsko-dobrzyński) wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 534 powstał brakujący odcinek ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Golub-Dobrzyń z Ostrowitem (powiat golubsko-dobrzyński).

– To kolejne zadania zrealizowane we współpracy z gminami i kolejny krok do budowy spójnego systemu ścieżek pieszo-rowerowych w naszym województwie. Oba odcinki łączą się z już wcześniej wybudowanymi trasami i pozwalają pieszym na bezpieczne poruszanie się poza ruchliwymi jezdniami. Dzięki uruchomionej w porozumieniu z lokalnymi samorządami Drogowej Inicjatywie Samorządowej zrealizowaliśmy już 60 zadań związanych z budową chodników, dróg rowerowych i przejść dla pieszych o wartości 25 milionów złotych –  zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

 

Ścieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim

 

W Podzamku Golubskim asfaltowa ścieżka o długości 871 metrów i szerokości 2 metrów powstała po południowej stronie drogi wojewódzkiej. Połączyła wcześniej wybudowany chodnik na terenie Podzamku Golubskiego ze ścieżką rowerową pomiędzy Ostrowitem i Krążnem. Przebudowany został także jeden z przepustów oraz powstały zjazdy na posesje. Inwestycja kosztowała ponad 630 tysięcy złotych.

W 2019 roku zakończyła się gruntowna modernizacja jezdni pomiędzy Golubiem-Dobrzyniem i Kowalewem Pomorskim, która pochłonęła blisko 16 mln zł i była finansowa wyłącznie z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Chodnikiem z Grzybna do Drużyn

 

Chodnik z betonowej kostki o długości 1,2 kilometra i szerokości 2 metrów powstał na odcinku od wjazdu do Bobrowa do skrzyżowania z lokalną drogą w Drużynach, po północnej stronie drogi wojewódzkiej nr 543. Konieczna była również budowa kanalizacji deszczowej. Dodatkowo doświetlono dwa przejścia dla pieszych (przy skrzyżowaniu z droga powiatową na Kruszyny Szlacheckie oraz zatoce autobusowej). Powstały także zjazdy na posesje. Inwestycja kosztowała 1,7 mln zł.

Wraz z tym zadaniem zleciliśmy dodatkowo odnowienie nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 543 pomiędzy Grzybnem i skrzyżowaniem z drogą powiatową na Bobrowo. Trasa na długości 2,1 kilometra zyskała nowe warstwy mineralno-asfaltowe. Wbudowana została wzmacniająca siatka z włókien szklano-węglowych, która zapobiega powstawaniu spękań i kolein. Te prace kosztowały 2 mln zł i były finansowane z budżetu samorządu województwa. Wcześniej w samym Grzybnie ułożony został tak zwany mikrodywanik, który wzmacnia i poprawia stan nawierzchni.

 

Efektywna współpraca

 

Drogowa Inicjatywa Samorządowa jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz samorządów gmin i powiatów. Zadania realizowane są przede wszystkim przy już istniejących drogach, które wymagają pilnego uzupełnienia o dodatkową infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo, czyli budowy chodników, ścieżek rowerowych, azyli dla pieszych, zatok autobusowych i barier ochronnych. 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę marszałkowska administracja. Program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

7 edycji DIS w liczbach:

  • wartość inwestycji – ponad 25 mln złotych
  • 60 zrealizowanych zadań
  • ok. 46 kilometrów wybudowanych ciągów pieszo-rowerowych

 

Miliard złotych na wojewódzkie drogi

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 milionów złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 230 milionów złotych, które przeznaczymy na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach. Zdobyliśmy też prawie 170 milionów złotych dofinansowania na budowę kolejnych 3 obwodnic. Łącznie daje to ponad 1,2 miliarda złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

12 stycznia 2022 r.

Ścieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPŚcieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPŚcieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPŚcieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPŚcieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPŚcieżka pieszo-rowerowa w Podzamku Golubskim, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDroga wojewódzka nr 543, fot. ZDW w BydgoszczyDroga wojewódzka nr 543, fot. ZDW w BydgoszczyDroga wojewódzka nr 543, fot. ZDW w Bydgoszczy