Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Stypendia fundowane dla studentów medycyny i młodych lekarzy

Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku uruchomiły programy stypendialne dla studentów medycyny oraz młodych lekarzy, których celem jest związane medyków z tymi lecznicami. To remedium na odczuwany w całym kraju deficyt kadr medycznych.

 

– Największym problem może się wkrótce okazać brak personelu przy łóżkach chorych. Sytuacja kadrowa w służbie zdrowia jest krytyczna i jeśli nie zaczniemy działać już teraz, staniemy się medyczną pustynią, z nowoczesnymi szpitalami, w których trzeba będzie, ze względu na brak personelu, zamykać dobrze wyposażone oddziały – mówił we wrześniu, zapowiadając stypendia fundowane dla lekarzy in spe oraz lekarzy rezydentów w kujawsko-pomorskich lecznicach wojewódzkich, marszałek Piotr Całbecki.

 

Włocławski Szpital Specjalistyczny właśnie podpisał pierwsze pięć umów ze studentami piątego roku medycyny. Większość z nich jest związana rodzinnie z Włocławkiem (jedna z przyszłych lekarek pochodzi z Kazachstanu), ale studiują na uczelniach medycznych w całym kraju. Stypendium wynosi 2 tys. złotych miesięcznie, lecznica będzie też wypłacać 40-procentowe dodatki w czasie odbywania lekarskiego stażu podyplomowego.

 

Podobny program, adresowany do studentów ostatnich lat medycyny oraz lekarzy stażystów, realizuje toruński Szpital Zespolony. „Dodatek lojalnościowy” dla lekarza rezydenta wynosi 2 tys. złotych, stypendium dla studenta 1 800 złotych. Aktualnie w programie uczestniczy siedmioro lekarzy i szóstka studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 

Zasadą stypendiów fundowanych jest zawodowe związanie (na czas określony w umowie) z placówką fundującą.

 

Wobec pogłębiającego się kryzysu kadrowego w służbie zdrowia prezydent Włocławka zapowiedział stworzenie specjalnej puli mieszkań dla lekarzy i pielęgniarek (bo pielęgniarek też w polskich szpitalach brakuje, i to od lat). We włocławskim Szpitalu Specjalistycznym, jedynej takiej placówce w mieście, ze względu na brak personelu trzeba było kilkakrotnie zawieszać funkcjonowanie newralgicznych oddziałów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 grudnia 2021 r.