Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Perła Kujaw ma 180 lat

Ciechocinek obchodzi 180-lecie założenia opartego na solance uzdrowiska i 100-lecie uzyskania praw miejskich. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w środę uroczystą sesją Rady Miejskiej połączoną z otwarciem plenerowej wystawy na temat historii kurortu i ceremonią sadzenia drzewek w Parku Zdrojowym. Rok jubileuszowy to także czas na myślenie o przyszłości i rozwoju Perły Kujaw.

 

Uznając wagę uzdrowiskowego segmentu gospodarki samorząd województwa przejął w 2012 roku Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek – spółkę administrującą ważną częścią ciechocińskiej infrastruktury publicznej, w tym zabytkowymi tężniami solankowymi – uznając, że to najlepsze rozwiązanie zarówno dla regionu, jak i lokalnej społeczności. Kolejnym krokiem było podpisane w lutym 2016 porozumienie z władzami miasta którego efektem powinna być wkrótce wspólna instytucja samorządowa zarządzająca najbardziej wartościową częścią uzdrowiskowej i historyczno-kulturowej infrastruktury Ciechocinka. Nad takim rozwiązaniem pracuje powołany na początku tego roku zespół złożony z pracowników Urzędu Marszałkowskiego, ciechocińskiego magistratu i PUC.

 

– Wspólne myślenie o przyszłości naszego najsłynniejszego uzdrowiska i próba zinstytucjonalizowania współpracy w tym zakresie to konieczność. Współdziałanie jest niezbędne dla utrzymaniu marki Ciechocinka i marki regionu jako miejsca turystyki uzdrowiskowej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Historia jednego z najsłynniejszych polskich uzdrowisk zaczęła się na dobre w roku 1836, kiedy to zainstalowane w miejscowym zajeździe cztery wypełniane solanką wanny stały się początkiem zakładu zdrojowego, a następnie prężnie rozwijającego się kurortu w kształcie jaki dziś znamy – z kompleksami parkowymi i dywanami kwiatowymi, zespołem tężniowym, łazienkami kuracyjnymi, pensjonatami i willami o charakterystycznej architekturze.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 kwietnia 2016 r.