Aktualności

Patron flisaków w toruńskiej katedrze

Patron flisaków w toruńskiej katedrze

 

 

 

W środę (24 czerwca) odbyła się uroczystość wprowadzenia do toruńskiej katedry świętych Janów relikwii błogosławionego Jana Łobdowczyka, związanego z naszym regionem patrona flisaków i żeglarzy.

 

Jan  Łobdowczyk (Lobedanus, Lobedau, Jan z Torunia) to żyjący w XIII wieku franciszkanin związany z Toruniem i Ziemią Chełmińską. Jako mistyk i cieszący się autorytetem teolog już krótko po śmierci otoczony został kultem. Jego grób w Chełmnie stał się miejscem pielgrzymek flisaków i rybaków pracujących na Wiśle wierzących, że wstawiennictwu zakonnika zawdzięczają ratunek w czasie żeglugi. W ikonografii Jan z Łobdowa jest często przedstawiany na tle wzburzonych fal, z płonącą pochodnią w ręku oraz w towarzystwie flisaków (żeglarzy).

Relikwie błogosławionego znajdowały się dotychczas w Chełmnie – najpierw w klasztorze franciszkanów, a od 1948 r. – w kościele sióstr szarytek. Inicjatywę ustanowienia franciszkanina ogólnopolskim patronem flisaków i żeglarzy oraz przeniesienia jego relikwii do toruńskiej katedry świętych Janów poparli przedstawiciele polskiego środowiska żeglarzy.

Uroczystość złożenia relikwii błogosławionego rozpoczęła się na Bulwarze Filadelfijskim. Relikwie przypłynęły do Torunia Wisłą na statku Wanda w asyście m.in. proboszcza Łobdowa ks. Kazimierza Zacharkiewicza, a także członków żeglarskiego Bractwa Kaphornowców i marynarzy ORP Toruń. Następnie przy dźwiękach Tuba Dei procesja z relikwiarzem przeszła przez Bramę Żeglarską do katedry do katedry gdzie została odprawiona msza w intencji miasta i mieszkańców pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. W czasie liturgii relikwie Jana z Łobdowa zostały uroczyście złożone w Kaplicy Szyperskiej. W kaplicy przy relikwiarzu umieszczono obraz przedstawiający błogosławionego autorstwa Ewy Miki-Tomczuk. Uroczystości odbyły się w asyście pocztu sztandarowego województwa kujawsko-pomorskiego.

Organizatorami uroczystości były Kuria Diecezjalna Toruńska i gmina miasta Toruń. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

24 czerwiec 2015 r.